| MadagasHardwell a întrebat:

Am auzit de la cineva ca nu e bine sa bei apa in timpul mesei si la jumatate de ora dupa masa. de ce nu e bine si cu ce ne afecteaza daca o facem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RpxOnAir a răspuns:

Cica :
"Bea un pahar cu apă cu jumătate de oră înainte de masă. Te ajută să pierzi în greutate

Un pahar cu apă pregăteşte stomacul pentru masă, dar îţi şi păcăleşte foamea, ajutându-te să nu mănânci foarte mult.

Nu bea apă imediat înainte sau după masă

Cel mai bine e să nu bei apă cu jumătate de oră înainte de masă, în timpul mesei şi o oră după masă, pentru a nu-ţi dilua sucurile gastrice, făcându-le mai puţin eficiente.

| Quadrillion a răspuns:

Daca iti vine sete in timpul mesei poti bea apa insa apa trebuie sa aiba o temperatura relativ apropiata de ce-a a mesei consumate.Asta pentru ca daca temperatura apei este prea scazuta fata de temperatura continutului din stomac poti face indigestie.

| InaLeaf a răspuns:

Salut.
Singura explicatie este ca semnalele nervoase de la stomac la creier sunt transmise prin niste fibre cu viteza redusa. Din cauza asta desi ai mancat jumate din farfurie inca simti ca iti este foame.
Daca bei apa in timp ce mananci, iti vei umple stomacul si vei manca mai putin.

| ALEXUTZU12701 a răspuns:

Pai stimuleaza sucurile gastrice