blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Am, auzit peste tot de alimente modificate genetic. Ce e cu fructele si legumele modificate genetic? Adica nu mai au vitamine? Ce se intampla in organismul nostru daca mancam astfel de alimente? Au mai putine vitamine? Daca e sa le comparam cu vitaminele luate din comprimate care nu sunt naturale dar pe care organismul nostru asimileaza o parte din ele cu care iesim mai bine in favoarea sanatatii noastre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este vorba neaparat despre prezenta/absenta vitaminelor. Ci despre faptul ca fructele si legumele modificate genetic reprezinta un pericol necunoscut. Practic mancam fructe carora li s-au indus voit malformatii si nu se stie cat de periculos este fiindca nu exista studii intinse pe 70 de ani sa zicem. Desigur, producatorii spun ca sunt absolut sigure, ca au fost testate pe animale si pe oameni, dar ei au urmarit subiectii testati perioade scurte (dupa parerea mea, maxim 5 ani). Practic nu stiu daca acei oameni nu au facut cancer peste 10 ani, sau peste 40 de ani.
Nu se cunoaste exact daca o mutatie genetica poate induce sau favoriza alta mutatie, asadar nu se cunoaste exact efectul cancerigen sau teratogen pe termen lung. De-abia peste vreo suta de ani de consum se va sti daca mancand fructe modificate genetic ne crestem sau nu riscul de cancer, al nostru si al copiilor nostri, sau daca ne crestem riscul de a avea copii cu malformatii.
Cat despre vitaminele sintetice, ele nu expun la astfel de riscuri pe termen lung, dar nici nu inlocuiesc consumul de fructe si legume. Eu cred ca este mult exagerat consumul de pastile cu multivitamine si ca este una din cauzele obezitatii cu care ne confruntam tot mai des.