| valadymyr a întrebat:

De ce sunt daunatoare legumele/fructele modificate genetic?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ideea ca sunt daunatoare este sustinuta direct sau prin ONG mai ales de producatorii de ingrasaminte chimice.Plantele modificate genetic nu au nevoie de multe substante chimice. Mira

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stim inca daca sunt sau nu daunatoare, fiindca nu se consuma de suficienti ani pentru a vedea ce efecte au pe termen lung si asupra generatiilor urmatoare. Dar se stie ca malformatiile si cancerul au la baza mutatii genetice si e imposibil de prezis daca aceste alimente mutante nu pot induce mutatii si asupra organismului nostru.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Nu sunt daunatoare. E doar o frica irationala. Se consuma de peste 60 de ani. Fara "revolutia verde" ar fi murit cateva miliarde de oameni de foame.
Vezi Green Revolution:
http://en.wikipedia.org/wiki/Green_Revolution

cami
| cami a răspuns:

Culmea? modificata ~genetic~ este si nectarina si mandarina... dar astia nu`s daunatoare! orice lucru care nu`i natural si`i scos din laborator e intr-adevar nociv.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunt toate daunatoare!
In unele cazuri pot fi daunatoare, daca modificarile se transmit in vreun fel si asupra organismului uman.