| CbCx a întrebat:

Am avut contact sexual, iar după nici o oră am luat escapelle. Acum dupa 2 zile mi-a venit ciclul, exact la data la care trebuia să-mi vină, doar ca e foarte puțină, durerile mele obișnuite de spate și burtă există. Există șansa de a rămâne însărcinată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista! Pastilele astea nu sunt 100% protective, au totusi o marja de 5% cand se poate sa nu-si faca efectul.

| CbCx explică (pentru Violleta2022):

Nu știu în situația mea.

| Abcdefgh11 a răspuns:

Nu, iar tu ai luat acea pastilă degeaba. Data viitoare folositi un prezervativ. 1 va protejeaza de boli cu transmitere sexuală si 2. e mult mai ieftin si sănătos decat pastila de a doua zi. Sănătos pentru tine pentru ca e o otravă ce iti distruge tot sistemul hormonal. Daca nu vreti prezervativ mai sunt si alte metode cum ar fi ovulele sau foitele cu spermicid.

| CbCx explică (pentru Abcdefgh11):

Deci există sau nu șansa de a rămâne? Oricum voi face și un test.
A fost prima dată și de aceea mi s-a părut mai bine să procedam așa

| Violleta2022 a răspuns (pentru CbCx):

De prezervativ nu ati auzit? Ala cel putin nu da efecte secundare si nici nu ramai gravida.

Erai in perioada fertila de ai decis sa iei escapelle?
Pentru ca efectele acestei pastile sunt dezastruoase pentru sistemul tau hromonal, ciclul iti va veni alan-dala pentru urmatoarele luni, totul este bulversat de aceasta pastilea, care dupa cum mentionam, unoeir este ineficienta.
Totusi, erai in perioada fertita? ce te-a determinats a iei pastila aia asa, rapid, fara sa stii nimic despre ea?
Crezi ca a meritat sacrificiul?

| CbCx explică (pentru Violleta2022):

Cred că îți poți raspunde singură la întrebarea asta. cu toate că întreb, pastila mi-a dat un plus de siguranță, de efecte secundare și faptul ca nu e buna am auzit. Probabil nu voi mai lua o astfel de pastilă pe viitor, deocamdată asta mi-e problema actuală, că am luat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CbCx):

Ideea este ca s-ar putea sa fii luat pastila fara nici un rost.
Pastila aia se ia DOAR DACA ESTI IN PERIOADA FERTILA.

| CbCx explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles și mi-am dat seama. Dar nun se stie ție dacă am ovulație regulată și am luat-o preventiv, de frică