| bmbmbm a întrebat:

Am avut un cos rosu destul de mare si l-am stors tare.
Acum am un fel de pata rosie si totodata o rana deschisa daca pot sa-i spun asa. A prins si ceva coaja si e cam mare.
Cam in cat timp trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Florin0012 a răspuns:

Nu mai pune mâna și nu mai strânge. Pune puțin a gheață și masează-te puțin, sau ia o lingură, pune-o în congelator și după punea-o pe zona afectată. O să îți treacă mai repede. Coșurile se fac de la grăsimea corporala din rădăcini. De accea e bine să lași sa treacă de la sine, pentru ca o să se umfle sau o sa sângereze în cel mai rău caz. În 3, 4 zile îți trece ca se uscă. fundita?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil intai se va albi varful cosului, care se va mari.
Cand varful s-a albit, cosul s-a adunat la un loc, atunci il storci pana la maxim, adica pana ce nu mai iese nici un pic de sange si nu mai simti umflatura la atingere cu varful degetelui (radacina s-a eliminat COMPLET).
Imediat dupa stoarcere dezinfectezi cu spirt sanitar din belsug. Lasi sa se usuce si nu mai atingi locul. Dupa cca 2 saptamani dispare orice urma.