| AndreiAndz a întrebat:

Am calcat stramb de cateva ori pe piciorul drept, iar acum ma doare cand calc pe el, nu ma doare daca calc pe calcai, am aplicat o crema si un bandaj, dar au trecut 2 zile si este la fel, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la spital sa ti se faca o radiografie, posibil entorsa sau fisura.

| Fatamuntilor a răspuns:

In doua zile nu se schimba situatia.
Si am avut entorsa usoara la ambele picioare si purtat banda elastica cateva saptamani.
Daca e umflat gheata, dar nu pe piciorul gol.Mai intai o carpa, apoi gheata si banda elastic
dar pentu tine e de ajuns ce faci.
Ligamentele tale sunt intinse, t vei resimti cam 2-3 saptamani
Daca ai dubii mergi la un ortoped pentru radiografie. Oricum la simpla pipaire iti va spune daca e nevoie sau nu de radriografie.