| AproapeDeInimaTa a întrebat:

Am candidoza vaginala, am folosit ovulele cervugid dar se pare ca nu am scapat de problema.

Acum vreau sa incerc cu canesten gyn (ovule pentru 3 zile + crema).

A mai folosit cineva canesten?

Sunt eficiente?

Sau alte ovule care sunt mai eficinete si le-ati folosit imi puteti recomanda?

Si vreau sa stiu daca se transpmite prin contact sexula (din ce am citit eu pe net am inteles ca nu se transmite).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se fac diverse tratamente "după ureche"!

TREBUIE să mergi la ginecolog pentru un test de secreţie şi pentru tratamentul adecvat!

Iar la terminarea tratamentului, TREBUIE să mergi IAR la ginecolog pentru un ALT test de secreţie vaginală şi pentru a se verifica dacă tratamentul a avut efectul scontat.
Dacă este cazul, ţi se va prescrie un alt tratament!

Iar în timpul tratamentului, până la confirmarea vindecării complete, NU se face sex ( DELOC )!

De asemenea, TREBUIE să ceri tratament şi pentru partener - chiar dacă NU prezintă semne de infecţie, este "purtător"!
În caz contrar, vei lua IAR infecţia de la partener...

De asemenea, ar fi INDICAT să faci şi irigaţii vaginale cu Tantum Rosa ( întreabă ginecologul )!

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Du-te la medic, trebuie să faci analize să ți se recolteze din secreție poți avea altceva asociat cu candidoza.
Costă 50 de lei testul!

| AproapeDeInimaTa explică (pentru Azµre):

Am fost la medic, si-a mi-a prescris cervugi dar vad ca acum a reaparut porblema, si a trecut doar o saptaman de cand am terminat tratamentul.

| Azµre a răspuns:

Atunci încearcă Macmiror Complex. Vezi că e un medicament puternic se administrează un ovul seara

| michelia a răspuns:

Fa din nou o vizita la ginecolog. Nu lua alte ovule atit de repede dupa Cervugid!
Incearca si spalaturile vaginale cu bicarbonat ( 2 linguri la un litru de apa calda) cu irigatorul, zilnic o perioada.
Candida e foarte rebela si din pacate, recidiveaza deseori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa faci o noua vizita la ginecolog.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat