| 123456788900000 a întrebat:

Bună dragilor, nu stiu ce sa mai fac cu problema mea in ceea ce priveste Secretia aceea alb verzuie. Am luat pana acum ovule cervugid, tinizol... dupa cand am mers la control si am primit rezultatul testului babeș papanicolau am primit ovule canesten, canesten gyn uno, 2 cu pauza intre ele de 5 zile si pastile sunvert, mai am câteva pastile sunvert si nu prea vad rezultate.In rezultatul testului babeș scrie ca am o cantitate redusa de bacili, ceea ce am inteles ca inseamna o infecție usoara.De ce credeti ca nu trece? Ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia alb-verzuie denota o infectie bacteriana serioasa, care nu poate fii eradicata decat prin 2-3 tratamente repetate.
Daca s-a ajuns deja la verde, inseamna ca infectia este veche si necesita igiena severa si tratament serios.
Sexul este interzis pana la eradicarea totala a infectiei
Spalaturile vaginale trebuiesc facute intotdeauna cu un aparat steril, inainte de a se introduce medicatia.
Ovulele cu "canesten de 1 zi" nu functioneaza la tine, nu au cum, pentru ca infectia a luat amploare si este nevoie de ceva mai puternic si de mai lunga durata.
Intoarce-te la medic sa-ti ia o alta lamela, sa vada daca nu cumva sunt 2 sau mai multe bacterii care au proliferat in vaginul tau si care antibiotic este indicat, sa te vindece.
Dupa descrierea ta, pare a fii o infectie cu "trichomonas vaginalis" dar este nevoied e confirmarea laboratorului medical, in urma recoltarii unei lamele cu secretie din vagin.

| Denisa0954 a răspuns:

Testul papanicolau este util pentru a vedea dacă există celule modificate, anormale, ce se pot transforma in cancer de col uterin. Nu ajuta pentru infecții vaginale. Pt infectii vaginale se face examen fungic, bacteriologic etc la secretia vaginala. In urma analizelor va ieși cu ce bacterie sau fung esti infectata si antibioticul la care e sensibilă bacteria respectiva.