| Elena16999 a întrebat:

Am ciclu menstrual de două ori pe lună, e ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Nu e normal. Am patit si eu intr-o luna sa-mi vina de 2 ori si m-am dus la ginecolog si a fost o problema pentru care mi-a dat tratament si acum e ok. Du-te la ginecolog sa-ti faci un consult ca nu e ok.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La 16 anişori NU prea este normal!
Durata unui CM normal variază între 25-35 de zile, cu o medie de 28-30 de zile!

Bănuiesc că NU eşti în primul an de CM...

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......erv-multe/

http://www.tpu.ro/......multumesc/

Ar fi indicat să mergi la un control ginecologic + unul endocrinologic!

Toate cele bune!

| Adviceforeveryone a răspuns:

Buna! Nu prea e normal asa ceva dar depinde de la persoana la persoana. Daca ai varsta mica e normal ca ciclul menstrual sa fie neregulat si sa vina aiurea. Cel mai bine ar fi sa te duci la un control ginecologic pentru a vedea daca e totul in regula. Aceste dereglari a ciclului menstrual cat si cantitatea lui pot fi ori din cauza stresului, ori din cauza pastilelor contraceptive, ori din cauza primelor acte sexuale sau pur si simplu din cauza pubertatii. Nu stiu cati ani ai si daca ai inceput viata sexuala dar cel mai bine ar fi sa mergi la medic. El iti va da si ceva care sa iti faca ciclul normal.

| Queenofpain19999 a răspuns:

Dacă e la diferenta de cel puțin 20 de zile sa zicem ca e neregulat. Dar dacă e la 15-16 zile ar fi bine sa faci o vizita ginecologului sau dacă îți e frica/rușine spune.I mamei tale. happy