| StarDust a întrebat:

Am citit pe multe forumuri dar nu am gasit nimic am auzit ca este problema nr 1 in Romania ( sa fie asa?).

pentru mancarimi si usturimi in zona genitala sunt recomandate spalaturile cu bicarbonat. nicaieri nu scrie cat timp?

[nu am problema asta dar poate se gaseste cineva care o are si nu stie cat timp sa "administreze" tratamentul cu bicarbonat]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Aoleu terminati cu bicarbonatul si alte prostii de genul... Bicarbonatul este prin definitie o substanta bazica ce schimba pH-ul local si agraveaza afectiunea. Mancarimile in zona genitala apar de obicei datorita infectiilor cu diversi germeni. Prin urmare trebuie tratata infectia, nu mancarimea. Mancarimea are doar rolul de a te avertiza ca ceva se intampla acolo

| Brunetica a răspuns:

Da e foarte bine si nu numai in zona genitala ca poti sa o folosesti si ca si dezinfectant pentru piele daca vi de la un bazin sau de la apa unde sau bagat toti!

| StarDust explică:

Eu am auzit doctorul zicand de faza cu bicarbonatu.

| StarDust explică:

Pot sa imi dau singura funda? laughing)

pe viitor

1)Spalaturile cu bicarbonat se fac o data pe zi pe durata tratamentului -10 -12 zile ( tratamentul se face cu Cervucid ovule, Polygynax ovule sau...Macmiror ovule ). Dupa perioada tratamentului medicamentos se reface flora vaginala cu Gynophilus cps ( 1 cps x 2 ori pe zi -7 zile ) apoi 1 cps /zi -14 zile.