| Bellaconcavella a întrebat:

Buna Ziua! am si eu o mica problema, de ceva timp am niste mancarimi in zona genitala care par sa se accentueze in timp si uneori am si usturimi cand urinez.Nu am avut multi parteneri pana acum si cu prietenul meu nu intretin relatii sexuale decat protejat deci nu am idee ce anume a provocat asta, poate de la vreo toaleta.Intrebarea mea este: cum as putea sa scap de ele? ceaiuri ceva? nu cred ca este neaparata nevoie de controlhappy
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod cert este nevoie neaparat de consult ginecologic. Poti avea o candidoza (de la antibiotice, de exemplu), infectie care se trateaza greu si care se vindeca si mai greu. Nu te teme, du-te la ginecologul care te vede de obicei, nu e nimic rusinos in a avea o infectie genitala. In nici un caz nu te trata dupa ureche, fiindca cronicizarea unei asemenea infectii duce la o vindecare foarte lenta si adesea cu sechele.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Trebuie obligatoriu sa te consulte un genicolog. Cauzele pot fi multiple. thinking

| EUSIATIT a răspuns:

Poate fi de la detergent [ nu ai clatit bine lenjeria. sau poate alte motive. daca doar te maninca si nu ai ceva iritatie. bube etc spala te [in apa calduta pui 1 lingura de bicarbonat de sodiu e ff bine mi a recmandat medic ginecolog ceva vreme in urma. incearca sper sa ti fie de folos [iti atenueaza mincarimea]bicarbonat de sodiu

| εїз a răspuns:

Păi, poate fi si de la sex. daca intradevăr este de la sex, du. te la un ginecolog. dacă nu este asta, consultă medicul de familie.
Apropo.Nu există ceaiuri pentru asa ceva. cel mai bine consultă. ti medicul de familie
Baftă.:*

| Audrey. a răspuns:

Pastreaza zona genitala curata si uscata;
Evita folosirea servetelelor umede colorate si parfumate, precum si baile cu spumante;
Alege lenjeria intima din bumbac si evit-o pe cea din materiale sintetice;
Schimba-te daca ai lenjeria umeda, in special dupa ce ai facut sport. Daca esti la mare si ai costumul de baie ud este indicat sa-l schimbi;
Evita produsele de igiena intima;
Consuma iaurt;

Sterge-te intotdeauna dinspre fata catre spate, ori de cate ori folosesti toaleta pentru a evita raspandirea bacteriilor in vagin;
Slabeste cateva kilograme, daca esti supraponderala;
Daca suferi de diabet, pastreaza-ti glicemia la o valoare normala;
NU te scarpina! Iti vei inrautati situatia;
Evita contactul sexual in timpul tratamentului si pana ce dispar mancarimile sau macar foloseste un gel lubrifiant;
La fiecare act sexual foloseste prezervativul, in afara cazului in care esti intr-o relatie sigura si de durata.
Remedii naturiste

1. Comprese cu lapte rece tinute pe zona genitala 5-10 minute, de 5-6 ori pe zi.
2. Uleiul din germeni de grau.
3. Bai de sezut cu infuzie din salvie, urzica sau ulm alunecos.
4. Spalaturi locale cu otet diluat cu apa.
5. Bai de sezut in apa sarata: dizolva 1/2 cana sare de masa intr-un lighean cu apa calda si aseaza-te in el. Introdu un deget in vagin pentru a permite circulatia apei sarate, indeparteaza-l si relaxeaza-te timp de 10-15 minute. Aceasta reteta aplicata in 2-3 seri consecutive ar trebui sa te elibereze de senzatia agasanta de mancarime.
6. Se bea infuzie din galbenele indulcita cu miere (1 cana inaintea meselor principale).

| eueu1212 a răspuns:

Buna andrada! eu zic cel mai bine e sa te duci la un control. Dar daca nu vrei am auzit ca e bine sa te dai cu crema de galbenele. acum nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai mancarimi inseamna ca ai nevoie de sex laughing

| Carnatel a răspuns:

Poate fi ceva serios mai bine mergi la medicul de familie