Întrebare recomandată | AureolaMofetica a întrebat:

Am citit undeva niste chestii dubioase despre gluten si cum ca de fapt noi nu il asimilam si ca de fapt toti oamenii sunt alergici la gluten dar nu stiu asta pentru ca nu au simptome evidente. Sau ca nu putem digera cerealele pentru ca nu avem gusa ca si pasarile, deci glutenul ne face rau. Voi ce stiti despre gluten?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai citit o prostie, probabil nu ai verificat cu atentie ce calificare avea cel care a scris-o si nu ai cunostinte suficiente sa discerni adevarul de nebunia unora. Exista oameni alergi la gluten, asa cum exista oameni alergici la lactoza, la albumina din ou, la cacao, la proteinele din carne, la absolut tot ce vrei tu. Restul oamenilor digera glutenul si siminileaza compusii rezultati din digestie. Sigur ca putem difera cereale atat timp cat avem in saliva si in sucul pancreatic enzimele necesare (vei invata despre ele la scoala, in clasa a zecea).
Incearca sa nu te informezi din surse nesigura daca cunostintele tale prealabile nu-ti permit sa alegi infomatiile valoroase de gunoaie.

| AureolaMofetica explică (pentru Brigaela):

Dar m-am documentat dintr-un studiu foarte bine documentat stiintific. Din pacate nu mai gasesc acum site-ul respectiv ca as fi pus link. Dar era un studiu amanuntit din punct de vedere chimic al glutenului si explica cum la nivel de particule foarte mici glutenul intra in sange si in organe si afecteaza imunitatea si are si alte efecte adverse. Acuma nu stiu cat de adevarat era articolul respectiv, ca poate era pseudostiinta ca sa vanda produse gluten-free, dar sigur era foarte amanuntit. Daca o sa gasesc articolul respectiv o sa pun linkul aici ca sunt chiar curioasa ce parere o sa aveti.

| Brigaela a răspuns (pentru AureolaMofetica):

Nu este un studiu stiintific, crede-ma, era exact ce zici tu, pseudo-stiinta. Exista tot felul de bezmetici pe internet, poti gasi de exemplu studii"documentate" impotriva vaccinurilor sau antibioticelor (care au salvat miliarde de oameni) sau in favorea consumului zilnic de alcool.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ceea ce ai citit CRED că este o "prostie"...
Probabil că acel articol era PRO "dietei fără gluten", deoarece începe să fie "la modă" o astfel de DIETĂ.

Glutenul afectează negativ doar persoanele care suferă de boala celiacă/celiachie ( enteropatie glutenică ).

Pentru detalii vezi articolul de la linkul :
http://www.farmaciata.ro/gastroenterologie/item/585-glutenul-pericol-ascuns

http://www.sfatulmedicului.ro/......tenica_540

Toate cele bune.

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Daca nu esti alergic la gluten...nu ai de ce sa iti faci griji

| Rares2903 a răspuns:

Nu este adevarat. Intr-adevar, exista oameni alergici la gluten cum sunt oameni alergici la lactoza, praf, fulgi, pur si simplu o alergie. Restul oamenilor digera glutenul si siminileaza compusii rezultati din digestie. Data viitoare sa nu te mai iei dupa toate gurile nepotrivite.