| TruLove a întrebat:

Am crapatri in coltul gurii si limba alba,imi apar mereu abcese ba pe limba ba pe gingie, este candidoza bucala? Ce sa cumpar de la farmacie sa scap? Urasc crapaturile sunt foarte inestetice plus ca abcesele ma ustura groaznic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie vorba de o candidoză bucală :(

NU poţi trata "acasă" această afecţiune!
NU se poate vindeca folosind diverse "remedii naturiste"!

NU vă mai trataţi AIUREA!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru a primi Trimitere la medicul specialist.

De obicei, "confirmarea" diagnosticului se face în urma unui exudat faringian...

Atenţie : dacă tratamentul NU este efectuat corect, ajungi să te tratezi chiar luni întregi ( sau chiar să obţi o candidoză recidivantă/cronică )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.gds.ro/Sanatate/2009-01-30/Candidoza+bucala,+boala+secolului+

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

http://www.contraboli.ro/......ment-poze/

http://healthy.kudika.ro/......ucala.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bursuc001):

Eu sunt medic și nu i-am recomandat remedii naturiste. Verifica înainte de a face astfel de afirmații!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună ziua!

Stimate/ă domn/d-nă. : NU am priceput cu ce vă "deranja" răspunsul meu happy
NU am afirmat că dvs. i-aţi fi recomandat remedii naturiste!

Din modul în care utilizatoarea a formulat întrebarea se poate deduce că intenţia acesteia era de a cumpăra un produs din această categorie!
NU are ce "medicamente" să cumpere pentru candidoza bucală FĂRĂ o Reţetă/prescripţie medicală!

Deci, chiar NU am priceput ce "problemă" aveţi sad

O zi frumoasă vă doresc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bursuc001):

Din întrebarea ei nu se deduce ca ar vrea ceva naturist. Și în caz ca nu știați, în țara noastră încă se pot cumpăra multe produse fara rețetă din farmacii, deși este ilegal.
Recomandările mele se bazează pe cunoștințele mele medicale, ale dvs sunt copiate de pe internet.
Ma întreb care din noi doi știe mai multe!
Întâi citiți corect întrebarea utilizatorului, apoi verificati dacă deducerile dvs sunt corecte, apoi contraziceți un medic! Nu postați recomandări de dragul de a primi fundițe etc.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din PĂCATE, văd că NU ai priceput nimic :(

Am încercat să-ţi atrag atenţia, într-un mod civilizat/"finuţ", asupra faptului că NU am făcut nici o referire la răspunsul tău!
Deci, COMENTARIUL tău la adresa mea ( respectiv a răspunsului meu ) este NEFONDAT şi neavenit!

Iar tu, în loc să recunoşti că ai greşit atrăgându-mi atenţia, continui să perseverezi cu această atitudine :(

Mai mult, te tot "baţi cu pumnul în piept" că eşti medic, dar NU te comporţi ca atare!

Mai suntem câţiva medici pe acest site, dar NU ne lăudăm cu asta de fiecare dată când avem ocazia :)
Din PĂCATE, tu eşti singurul medic de pe TPU care se LAUDĂ cu asta!

În PRIMUL rând, ar TREBUI să fi atent/ă la atitudinea şi răspunsurile tale, apoi, eventual, să faci observaţii la alţii!

După ce că recunoşti/ştii că este ILEGAL să se elibereze în farmacii medicamente FĂRĂ Reţetă/prescripţie medicală, tot tu vi şi îi "recomanzi" utilizatoarei să-şi cumpere Nistatin FĂRĂ să ştii dacă are ( sau nu ) candidoză bucală şi FĂRĂ să aibă o Reţetă :(
Te crezi aşa de deştept încât, probabil, ai impresia că poţi să-i pui diagnosticul online, fără un control fizic ( la cabinet )!
Ori, tot aşa, "online", îi dai şi Reţetă :))
http://www.anm.ro/_/NOM_ANM_PRES.pdf

Prin urmare, DA, pot să-mi PERMIT să te contrazic!
Şi, pentru cultura ta generală, am şi cunoştinţele medicale cu care tu te tot lauzi!

De asemenea, îmi PERMIT să te tutuiesc - aşa cum ai făcut-o şi tu, iniţial ( fără să ştii măcar cu cine dialoghezi, ceea ce denotă nivelul tău intelectual ); mai mult, eu sunt mai în vârstă şi îmi pot permite asta :)

Având în vedere atitudinea ta, te vei alege cu "IGNORE" =))

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ai probleme cu imunitatea!
Îți recomand să faci o hemoleucograma. Nu e scumpa. Și eventual raclat lingual, pentru a vedea dacă ai candidoza. Când ai rezultatele, sa ma anunți, ca le interpretez. Dacă ai candidoza, se tratează cu pastile de supt Nistatin, dar nu sunt placute la gust.

Dacă fumezi sau iei ceva medicamente, ar trebui sa le întrerupi.
Sa iei niște multivitamine.

La farmacie sunt și soluții pentru afte, de la firma Urgo.