Întrebare recomandată | LifeIsColour a întrebat:

am nevoie de un sfat din partea voastrahappy.Din ianuarie,am inceput sa am din nou probleme cu acneea[cu toate ca mai avusesem inainte insa am mers la dermatolog,mi-a prescris o crema si chiar se intamplase un.miracol,imi disparusera complet]. Acum pur si simplu ma simt foarte rau, parca traiesc un cosmar.Am o alimentatie sanatoasa,nu beau suc acidulat deloc,mananc dulciuri foarte rar,beau zilnic 1, 5 l apa si mananc foarte multe fructe si legume,insa,in ciuda tuturor acestor eforturi, nu vad niciun rezultat.In luna martie, am avut programare de 2 ori la acelasi medic dermatolog,Bilous Silvia,din Pitesti,mi-a dat o crema pentru pete,Unidox Solutab si Skynoren[o crema ineficienta,pe care am mai avut-o insa nu a dat rezultate]. Insa,de atunci,plang aproape in fiecare zi,ma simt extrem de rau,sunt trista,deprimata, si chiar nu stiu ce sa mai fac in privinta acestei probleme.Parintii ma sfatuiesc sa fiu mai pasiva,sa las lucrurile sa decurga de la sine si am incercat acest lucru insa nu am reusit. Daca stiti vreo crema buna pentru acnee,poate chiar si antibiotic[pastile],v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati spune happy.Si inca ceva,daca ati fi in situatia mea,cum ati proceda,ce sfat imi dati? Stiu ca imi pun sanatatea in pericol fiind atat de afectata si stresata,insa, nu ma pot abtine.Multumesc anticipathappy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca pe langa acnee mai ai probleme cu menstruatiile( sunt neregulate, abundente, dureroase) ai pilozitate excesiva(par pe fata, maini, picioare, burta), atunci ar fi bine sa consulti un ginecolog( pentru ecografie si eliminarea diagnosticului de ovare polichistice) si apoi un endocrinolog.Cati ani ai?

| LifeIsColour explică (pentru Abh):

15 ani,intr-adevar, si menstruatia este neregulata, mi-a venit acum doi ani[pentru prima data] si, de atunci, am numai probleme.Imi vine odata la 2-3 luni, uneori imi vine de 2 ori in aceeasi luna si ma tine chiar si 2 saptamani, insa nu am probleme gen pilozitate excesiva etc.

Abh
| Abh a răspuns:

Fa un consult ginecologic.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Reactia cu cosurile este si o reactie a tenului la hormoni si de aceea este posibil sa-ti fi aparut datorita faptului ca ai avut o perioada mai dificila in viata ta. Si eu am avut probleme cu cosurile cam pana la 17 ani si imi apareau chiar si in frunte de mi se zicea " fat frumos cu cos in frunte " dar nu am disperat pentru ca am crescut si apoi mi-au trecut rand pe rand. Ce ajuta cu adevarat: 1. sa te speli dimineata pe fata, poti sa iei chiar tratamentul de spalat de la Garnier.
2. Sa nu mai fii deprimata si sa nu mai plangi. Imi amintesc, chiar si acum, daca dau sa ma bat imi apare un cos imediat, in maxim jumatate de ora, daca ma deprim sau am o stare rea imi apar foarte repede, creste adrenalina, hormonii se dezechilibreaza si apar cosurile. In mare parte incearca sa te simti bine si sa-ti revii emotional si tenul tau va reactiona.
Ce m-a m-ai ajutat pe mie, ia un complex de vitamine daca poti de la un magazin naturist ( pentru cosuri ) si tine-te de el si totodata daca vrei sa le omori, fond de ten sau lotiune spirtoasa, apoi imediat fond de ten, o sa te usture dar o sa-ti usuce repede cosurile. Atentie este foarte important sa fii echilibrata in starile tale ca sa nu reapara.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ma si eu am probleme cu acneea da rau nu ase!
Cred ca sunt dereglari hormonale in corp, ar fi bine sa faci o vizita la un endocrinolog mai degraba, vezi ce zice!
Tinctura de propolis da rezultate chiar bune.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Hei doar pentru ca ai luat un tratament si un doctor si nu a mers te deprimi? Sunt o gramada de doctori si medicamente inca nu ai ajuns la cine trebuie schimba dermatologul, schimba orasul si nu dispera, poti incerca si cu naturiste.
http://www.laurusmedical.ro/dermatologie/?gclid=CLC2qrj_hbcCFXIPtAodDUoApg

www.olgasimionescu.com/

http://doctor-dermatolog.ro/

| Roxana121 a răspuns:

Salut!
referitor la crema skinoren este o crema, care pe multi nu ia-u ajutat.
Si mai toti dermatologii o recomanda, dar nu inteleg de ce?
Eu la fel nu am avut niciodata o fata curata, fina, fara acnee, cosuri, etc, ca celelalte fete. Multi spun ca dupa ce iti incepi viata sexuala, se curata tot, si fata e ok, fals, nu-i adevarat.
Am incercat multe creme, pastile, geluri, etc. fara efect,
Eram la fel de disperat ca si tine, nu mai stiam ce sa fac, si ce sa incerc.
Am mers la farmacie si am dat de-o farmacista minuata, caruia i-am spus problema mea, si ea mi-a recomandat o crema de calbenele si un shampon de bebelusi antibacterian.
Nu credeam ca vor da rezultate, dupa prima spalare, si aplicare, am ramas uimita de rezultat.
Nu vreau sa fac reclama, sau sa te oblig, sa mergi la farmaciei imediat.
Pur si simplu am avut si eu, o astfel de situatie ca a ta, si sunt fericita si multuita ca acum e tot ok, si ma simt minunat.

| loorentzoo a răspuns:

Eu am avut probleme cu tenul pana la varsta de 19 ani, nsite probleme destul de urate si eu m am dat cu *** ala de skynoren care imi irita fata nu am putut sa ma dau mai mult de o saptamna pan aam venit in buc la facultate si m am dus la institultul dermatoligc unde mi s au prescris niste antibiotice fffff puternice numite Roacutane. Evident ca eu am primit o cantitate mult mai mica decat ar primii un cronic cu o acnee severa (gen chisturi sub piele mari pe corp ) eu aveam pe atunci 70 de kg si luam 40 de mg pe zi. Ideea e ca sunt eficiente ff eficiente efectul total se vede la 2 3 luni dupa ce termini tratamentul. De mentionat ca un tratament dureaza minimi 5 luni nu 3 cum zic altii, dar au niste efecte adverse destul de serioase. Trebuie sa ai un ficat sanatos cand incepi tratamentul sa il ajuti cu hepatoprotectoare, ai riscul sa iti creasca mult transaminazele ceea ce nu e bine, plus ca ti se usuca buzele si trebuie sa folosesti un strugurel de calitate si cand zic calitate nu rahaturi gen nivea ceva mult mai bun si mai scump gen uriage oricum un strugurel bun costa cam 30 de ron si te tine maxim o luna o sa te dai cu el din 5 in 5 min iti garantez, o sa iti curga firicele de sannge pe nas cand il suflii din cauza ca se subtiaza mucoasa asta am patit eu, dar exista multe altele gen fata uscata se cojeste pielea de pe fata, depresii etc ff important sa nu consumi deloc alcool, grasimi si ciocolata pe perioada tratamentului o sa ai dureri de ficat a 2 a zii. Aceste medicamente se dau doar pe reteta si beneficiezi de reducere la farmaci deoarece sunt incadrate la boli cronice pe vremea mea acum 5 ani era reducere de 90 %. Iti garantez ca cu aceste medicamente si un tratament de minim 5 luni o sa scapi de cosuri pentru toata viata