| woody_9489 a întrebat:

Am de multe ori niste junghiuri in inima. Pur si simplu simt ca nu pot sa ma mai misc de durere. Am facut o electrocardiograma, dar doctorul nu a gasit nimic grav. Ce as putea face? Pot veni aceste junghiuri de la stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cumva sunt junghiuri intercostale, date de muschii toracelui?

soothe
| soothe a răspuns:

Da, poti sa ai junghiri de la stres, de la digestie, fumat, colesterol marit. Fa-ti toate analizele, lasa-te de fumat si ia-le pe toate mai usor

| marrr a răspuns:

Si eu aveam la fel acum 1 an si am suflu sistolic sau cum s-o scriebig grin.
Aveam si eu aceste junghiuri, dar au trecut de la sine. Cred ca le-am avut pentru ca plecase mama mea in alt oras si eram mica si fricoasalaughing am 12 ani acum.

| Lorelai a răspuns:

Sa stii ca si eu am la fel. De la oboseala, de la stres, suparare. Eu am acele jungiuri cand sunt foarte suparata sau foarte obosita. Si ma asez pe partea dreapta un timp apoi imi trece. Dar daca ma doare foarte foarte tare iau o pastila (extraveral). Si de obicei nu dorm pe partea stanga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot veni de la stress, de la un sport care sa il fi facut de mica sa iti fi marit inima si asta nu-i nimic grav, banuiesc ca ai o aritmie ca altfel nu vad ce ar putea sa iti fi zis ca nu e grav, sau poate asa esti tu cu aritmie chiar dac anul ai facut vreun sport. si psihologic vorbind daca te-a apucat subit, poate sa fie ori c anul primesti destula dragoste(s-au asta sa crezi tu), ori ca nu dai destula, sau nu ai cui sa dai.ma rog. stai linistita, la inima se vad relativ rapid daca este ceva grav.acum depinde si la ce teste te-a supu.ca banuiesc ca nu ti-a pus doar un stetoscop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! orice om cand este stresat simte asa, un junghi de parca nu mai poate respira, ca si cum ceva l-ar tine, fa niste analize si vezi daca ai nivelul magneziului scazut, daca da, va trebui sa iei Magne-B6 este foarte bun contra stresului si junghiurilor.
O alta problema ar fi si odihna insuficienta, tot mai des intalnita in ziua de azi!
Vezi si alimentatia pe care o ai, poate fi si o deficienta de vitamine, calciu, de asta zic sa iti faci analizele la recomandarea medicului de familie.
Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| kino a răspuns:

Ci uneori si muschii din jurul inimii te dor de la efort dar mai bine consulta un doctor