| Florin6996 a întrebat:

Am 16 ani si am fost la un medic cardiolog deoarece simteam un fel de intepaturi in piept,in mana stanga si uneori respiram mai greu,acolo mi s-a facut o electrocardiograma si ecocardiografie.El mi-a zis ca totul este normal,si a zis ca am doar un inel la nu stiu ce vas sau ceva gen,dar nu are nimic si nu am de ce sa mi fie frica,si ca durerile ar putea veni de la o raceala,efort si plus ca am baut energizant.
Eu am cautat pe net informatii si acolo scrie ca daca simti uneori dureri in piept si la mana stanga inseamna ca o sa intervina un infarct miocardic,si nu stiu ce sa cred, mi frica, chiar pot face un infarct la 16 ani? chiar daca doctorul a zis ca n am nimic grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Medicul a avut dreptata: un efort mai solicitant + o cafea /energizant /cola poate produce simptoma de intepaturi in piept si respiratie grea.

Daca ai facut un efort fizic mai solicitant sau te ai enervat peste masura, atunci timp de jumatate de ora sa nu bei energizant sau alta bautura cu continut de cofeina! Doar relaxeaza-te si asteapta pana ce-ti revii in mod natural!

| Andreeush a răspuns:

Stai calm nu o sa patesti nimic, mai ales daca ti- a zis asta si cardiologul.
Probabil o fi de la stres, de la oboseala, de la un efort deosebit, de la raceala.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Frica este semn clar ca te imbolnavesti de anxietate, care e boala psihică.

| xerxes1 a răspuns:

Nu mai bea energizant si o sa-ti treaca tot.

| Daniel31 a răspuns:

Cel mai important e sa ramai calm. Nu toate informatiile de pe internet sunt reale.
Cel mai bine ar fi sa conculti si alt medic cardiolog, sau 2-3, cu trimitere, sa vezi ce spun ei. Nu te poti baza doar pe parerea unuia.
Sper ca am fost de ajutor

| Lin_Mada_1997_pxQQ a răspuns:

Crede ma ca si eu am crezut ca mor aveam respiratie ingreunata,tremuram,mi se usca gura,ma intepa in partea stanga era un calvar,e totul in mintea ta,stai calm si o sa fie totul bine,plimba te pe afara, ia ti un animal de companie, gateste ceva, uita te la un serial, si o sa vezi ca totul o sa fie bine