| Strify a întrebat:

Am de scos o masea si intrebarea mea este daca doare si cat timp dureaza ce fel de anestezie iti face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

E posibil sa te doara putin doar dupa ce trece anestezia, dar trece cu un Nurofen. Anestezia e locala, iti da cu un spray cu xilina la baza maselei, apoi injecteaza anestezicul. Anestezia dureaza cam doua ore. Dupa ce a fost facuta extractia nu ai voie sa mananci sau sa bei nimic, trebuie sa strangi pe pansament pentru a inchide rana.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se face anestezie locala, doare foarte putin si nu dureaza mult.

| Bacemi a răspuns:

Am avut si eu problema asta. Iti da cu un fel de spray cu nu stiu ce substanta si iti amorteste. Atunci nu te doare dar dupa cam 30 minute incepi sa simti durerea pronuntata ca trece efectul anesteziei.

| arrriadna a răspuns:

O anestezie tzapana poate dura si o ora
In orice caz, dupa ce ti-o scoate, inca o sa ai falca amortita (simti ca ai o fata maaare-mare, dar de fapt nu e asa). Si nu poti sa scuipi laughing))
Nu te doare, doar ti se pare aiurea ca sta ala cu patentu in gura ta laughing
Sa respiri pe nas!
Bafta!

| vyo a răspuns:

Nu doare de loc dect dupa aceea dar foarte putin

| robyroby a răspuns:

Pai iti da cu spray, apoi iti da 1-2 injectii in gingie care nu dor deloc. Cat timp? Cam 10-15 minute.

http://robyym.wordpress.com

| viotm a răspuns:

Doare f tare laughing) nu tio scoate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum 2 injectii? iti da cu un spray si dupa aia iti face injectie si tio anestesiaza dupa care anestezia dureaza cel putin 1-2 ore, depinde cum tio face, si eu pe 17 am de facut o extractie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu astazi mi-am scos maseaua.iti face anestezie locala adica nu te doare cand o scoate doar in locul acela.anestezia o face cu un spray si ti-o scoate cu un patent. daca ai nevoie de scos maseaua scoat-o ca nu doare. dar sa nu bagi limba in spray ca see simte cand o scoate.eu asa am facutcrying

| Strify explică:

Scuze de dublu postbig grin