| ThinkDifferent a întrebat:

Peste cateva zile trebuie sa merg la dentist pentru o extractie de masea si o sa imi faca si anestezie. Intrebarea este, la anestezie doare sau nu si daca da cat de tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Doare foarte putin.

| WhiteLife a răspuns:

Poti sa-l rogi frumos sa te dea cu spray inainte sa iti faca injectia. Injectia doare, dar suportabil, nu e asa de tare. Dupa ce se va duce anestezia vei avea dureri mai mari. Sa nu mananci, sa nu bei, sa nu vorbesti si sa nu faci efort.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Cati ani ai?

| neacsumihai2009 a răspuns:

Eu am avut recent 4 extractii

O sa iti dea cu un spray, novocaina se numeste care o sa amorteasca gingia, apoi o sa faca anestezia propiu zisa

O sa astepti 10 minute, apoi o sa inceapa sa isi faca doctorul treaba
Nu o sa stimti decat ca misca de gura ta putin, dar durere efectiv in timpul extractiei, nu

La 2 ore o sa apara un discomfort
Poti sa iei o pastila de Ketonal 100 mg

Urmeaza instructiunile doctorului cu privire la mancare

| ThinkDifferent explică (pentru neacsumihai2009):

Si cat a durat toata interventia? Ai sangerat mult?

| neacsumihai2009 a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Cred ca 20 de minute maxim

O sa fie o sangerare pana a doua zi, seara, ceva de genul asta
Daca esti cuminte, poate chiar sa se opreasca mai devreme

| Mihaela_Dan_1975 a răspuns:

Nu dragul meu, daca foloseste lidocaina e spray anestezic, sau o sa ia o seringa subtire si o sa o infiga finut in primul strat al gingiei si nici nu o sa simti cand te a intepat, apoi o sa amorteasca tot

| aliceinwonderland165 a răspuns:

Nu doare tare, linisteste-te. O sa simti o simpla intepatura o secunda, apoi nu o sa mai ai nimic. Doare mai Putin decât alte injectii.