| Strify a întrebat:

Am de scos o masea carei foarte cariata si am interbarea daca cineva a mai avut vreo masea scoasa in cat timp a scos-o? a durut? ce fel de anestezie a facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut
Pai ii spui dr ca nu ti s-a mai scos vreo masea si sa aiba grija sa nu te doara.
Eu sunt hiper-sensibila de ex, si in mod clar am nevoie de 3 fiole de lidocaina (injectiile descride aici).

Daca exista puroi la radacina (e ca o punga in afara radacinilor, na!) o sa doara a doua zi dupa extractie. poate si a treia... (eu am zacut 5 zile si aveam 22 de ani!) big grin
Are dreptate cine scrie aici de salvatul radacinii. Dar totul depinde de aparitia (sau nu) a "pungii"...

17 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se face anestezie locala si doare foarte putin. Nu dureaza mult.

| Bacemi a răspuns:

Am avut si eu problema asta .Iti da cu un fel de spray cu nu stiu ce substanta si iti amorteste . Atunci nu te doare dar dupa cam 30 minute incepi sa simti durerea pronuntata ca trece efectul anesteziei .

| zorialbi a răspuns:

Eu mi-am scos o masea cand eram in clasa a 8-a si mi-a facut anestezie locala. M-a durut putin dar cred ca incepuse sa treaca efectul anesteziei pentru ca am asteptat cam mult pana mi-a venit randul (avea multi pacienti)

| xibalba a răspuns:

Mai bine o plombezi sau o imbraci decat sa o scoti. Nu am avut masea scoasa, dar am avut de ales la un moment dat intre a imbraca-o si a o scoate-o. Si pana la urma am evitat extractia. Anestezie nu am facut, ca nu a vrut doctora sa-mi faca(oameni tampiti) si aveam si o infectie pe la masea, ma rog. Intai mi-a tratat infectia respectiva si apoi mi-a imbracat maseaua. Eu zic ca e mai bine asa decat sa o scoata.

| PauLa.M a răspuns:

Nu dureaza mult? cred ca glumiti. a stat jumatate de ora cu "patentu" ala in gura mea. nu vroia sa iasa. tremuram ca varga.

| Doddel a răspuns:

Eu mi am scos una azi, am avut aceeasi problema ca tine, am facut 4 injectii in gingie, 2 sus si 2 jos, mi-a amortit jumatate de fata dupa care nu prea am mai avut treaba, a luat clestele si a tras de ea am simtit o foarte mica durere atat. am avut radacinile destul de tari, i-a luat cam 5 minute sa o scoata, tragea de parca vroia sa mi o fure. dupa aia stai linistit

| Aries90 a răspuns:

Depinde de cat de greu va fi sa o scoata si ce fel de radacini are. Am avut un caz in care mi s`a scos o masea dupa ce m`a dat cu un spray si a durat 10 secunde, sau alta la care mi-a facut 2 injectsii pentru anestezie, una in falca si cealalta in cerul gurii si acolo a durat mai mult. Oricum, de durut nu doare tare, doar daca te conctrezi tu prea mult la ce se intampla acolo te autoconvingi ca si simti. Si gandeste`te ca " suferi " putin dar dupa aia ai scapat. happy

| viotm a răspuns:

Iti da cu spray apoi injectie daca nai ouroi la e ano s ate doara dar dupa ce trece anestezia aprox o ora de la scoatere o sa te doara putin dar poti lua algocalmin si trece

| anissa a răspuns:

Daca radacina e buna nu trebuie sa o scotihappy
mai bine du-te si fa o radiografie la masea sa vezi ce e cu ea
si eu aveam o masea f cariata dar nu avea nimic la radacina si doar mi-a plombat-o. dar daca si radacina e distrusa trebuie scoasa, doare f putin la inceput cand iti face anestezia dupa aia iti amorteste si ti-o scoate.depinde cat esti de sensibil... daca nu te doare f tare iti face una, dar daca te doare mai mult iti face doua si iti amorteste jumatatea de fata unde e maseauahappy
sper ca te-am ajutathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa suferi o saptamana doua de durere de masea pentru 5 minute la stomatolog.nu doare nici anestezia nici scosul propriuzis. dar eu zic sa o tratezi daca se poate salva ceva din ea.ca e rau tare fara masele.eu de cand am fost prima data, cum simt ceva in neregula cum ma prezint la dentist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde pot gasi un sprei sa miamorteasca maseaua sa mi-a trag

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu una si nu am scos-o la timp. avea punga d puroi nu mia prins anestezia si a durut ca naiba-trateaza infectia bine si pe urma du-te neintaziat la scos, daca e nevoie sa-ti faca 2 anestezii si curaj, nu astepta ca ajungi ca mine iti spun sincer ca nu doresc asemenea durere nimanui.mult noroc si curaj, nu dureaza foarte mult depinde cat de puternice sunt radacinile.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu imi scot maselele acasa! pur si simplu, trag si nu doare doar curge sange.nu iti fake griji mai sunt si cls a V-a si tot celor mai mari le e frica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu va trebui sa-mi doua masele si vreau sa stiu daca doare sau daca simti ceva...auuuuuu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mi-am scos chiar azi o masea si crede-ma ca m-a durut foarte foarte foarte tare si dupa 3 seturi de anestezie.Acum depinde si de sensibilitatea ta.De exemplu eu st foarte speriata de dentist si din ziua asta am jurat ca ma ocup mai mult de dintii mei. Sper ca tu sa nu simti nimic dar eu am avut si o infectie la maseaua asta poate si de aia m-a durut mai mult. Oricum cu curaj ca nu se intampla nimica.BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frica si mie laughing ajutorr

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 2 zile merg la dentist si nu mi-e frica deloc pentru ca daca ar durea nimeni nu sar duce la dentist oricum la copii da cu un spreii mia explicat tatal meu si a zis ca ma duce la un doctor foarte bun