| celmaitarenume a întrebat:

Am degetul mare de la piciorul drept amorțit (sau ceva de genul) de mai bine de o zi, fara sa fac nimic. Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În primul rând, să îl masezi energic, să vezi dacă sensibilitatea nu revine la normal. Un unic deget este anormal să fie amorțit.
Apoi fă cu el, cu laba piciorului întreagăm baie fierbinte la limita de suport, alternată cu apă rece, din nou câteva zile.
Dacă tot nu își revine, la medic.

| DanielIlie a răspuns:

Reumatism, gută, artroză... Un reumatolog îți poate stabili diagnosticul corect în urma unor analize de sânge, urină etc. Sănătate.