| adrian_7273 a întrebat:

Am desfacut boxa de la pc, si uitand ca este in priza si aprinsa am pus mana pe un fir de pe placa aceea. Ma curentat destul de tare(nu m-am mai curentat decat de vreo 2 ori cand eram mic, deci nu sunt obisnuit cu chestii din astea). La 2 secunde a inceput sa imi bata inima mai repede si sa simt o amorteala pe degetul cu care am atins placa.Intrebarea mea: se poate intampla ceva rau in continuare?(mentionez ca acum sunt ok, nu ma doare nimic.sunt doar putin speriat)
Apropo si pe placa aia scria : 230V 9V 0.2A
Multumesc Anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| hippiemuslim a răspuns:

laughing Te-ai curentat mai mult ca sigur la curent de 9 volti. Fii fara grija. Daca erai la 220 miroseai a porc. Data viitoare fii mai atent, ca efectele curentarii sunt pe moment, adica mori.

| OnWeed a răspuns:

Nu o sa patesti nimic stai linistit.

Daca era sa patesti ceva, pateai cand ai atins placa. Dar fi mai atent deoarece este foarte periculos.curentul are 2 faze, faza si nul. Daca atingi nulul nu se intampla nimic, daca atingi faza si nu esti izolat de pamant te zguduie putin si te amorteste dar daca atingi faza si nulul in acelasi timp esti mort, deci mare grija.

Oricum daca ai probleme cardiace trebuie sa fi foarte atent la fazele astea deoarece te poate afecta cel mai mic soc.

Si crede-ma ca la 2 curentari nu esti obisnuit...eu la viata mea m-am curentat de cel putin 25-30 ori laughing si tot ma sperii cand mi se mai intampla big grin

| mikkhhell a răspuns:

Nu se poate intampla nimic rau in continuare, dar putea sa se intample atunci, asa ca pe viitor fii mai atent si mai prevazator si nu mai baga mainile prin locuri expuse la tensiuni periculoase. Citeste inainte de a atinge cu mana si unde nu esti sigur sau nu scrie nimic deconecteaza de la priza in primul rand, dupa aceea i-ti bagi unghiile pe acolo,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cand eram mic am bagat surubelnita in priza si a dat odata cu mine de am zis ca nu ma mai scol si n-am avut nimicbig grin Nici tu nu cred ca o sa ai nimic

| semnes a răspuns:

Mama daca iti zic ce am facut de craciun aveam o instalatie rupta stecheru era rupt am legat stecheru de instalatie si nu era izolat era lita am tinut litele de la stecher si instalatie si am bagat in priza stecheru si m-am facut negru la fata masca laughing))) de abia s-a luat negreala aia