| cornelpopro a întrebat:

Am dianosticul de hernie de disc (L4-L5+L5-S1). Am auzit de operatii de hernie laparoscopice. Stie cineva cat de eficiente sunt ele vs operatiile clasice? A "experimentat" cineva acest tip de operatie?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pot fi laparoscopice fiindca laparoscopia este o interventie pe cavitatea abdominala. Poate cu instrumente asemanatoare celor pentru laparascopie.
In mod normal, eficienta este egala cu cea a operatiei clasice, fiindca in orice moment, daca chirurgului i se pare ca nu obtine cel mai bun rezultat in cursul interventiei minim invazive o va converti intr-o operatie clasica.

| machupicchu a răspuns:

Din ce stiu, in interventiile minim invazive la coloana in caz de hernie, se elimina o parte(mica, sau f. mica) din partea, sau partile vertebrelor care se ating in timpul miscarii corpului uman.
In operatiile clasice se procedeaza la distantarea vertebrelor respective, discul nemaifiind suficient de eficient in efectuarea acestei distantari necesare(motiv pentru care apare durerea).
Deci, optiunea celui caruia ii este necesara o interventie de acest gen, poate fi in functie de ceea ce-si doreste, in functie de cat de avansata este hernia respectiva si numai in cazul in care medicul recomanda ca eficiente ambele interventii.
Mai sunt si distantari ale vertebrelor cu o anumita substanta(care este pozitionata in zona unde discul respectiv este nefunctional), care intr-un timp limitat va reglementa functionalitatea coloanei in zona respectiva, tot cu interventie chirurgicala minim invaziva, dar nu la noi in tara.
Daca Brigaela mai stie ceva in plus, ne va scrie... mai ales ca herniile de disc sunt o mare problema actuala...
Sanatate,