| irinanebunica a întrebat:

Am facut 4 teste de sarcina toate au iesit negative, am facut si o ecografie interna si doctorul mi-a spus ca nu sunt insarcinata, am facut si analizele de sange unde imi spune ca sunt in 13 saptamani... inca nu mi-a venit ciclu... ce sa mai cred? astept un raspuns de la voi... va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ina_4413 a răspuns:

LA 13sapt uterul este cat o portocala mare, se formeaza placenta, embrionul are2'5 cm, inimioara bate si cum crezi ca toate astea trec neobservate la ecografie?(doar daca ti-ai facut-o la tara undeva, si medicul era stomatolog.)Linisteste-te ca nu ai nimic.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate ai o tumora care secreta gonadotrofina corionica umana, hormonul care pozitiveaza testul de sange pentru sarcina. Sau poate ti s-a incurcat proba la laborator. Repeta testul de sange si daca iese tot valoare de sarcina interneaza-te in spital pentru o tomografie, eventual un RMN.

lolita
| lolita a răspuns:

La ecografia interna se vede daca esti insarcinata, mai ales daca este asa de mare, tu nu ai vazut nimic? ca doar ai fost acolo.

| lora_9285 a răspuns:

In legatura cu testele de sarcina care le-ai facut, ai urmat indicatiile prospectului? La cat timp de la intarzierea ciclului ti le-ai facut? Cat despre ecografie, nu stiu ce sa-ti spun. Ar fi trebuit medicul sa observe sarcina. Analiza de sange este cea mai concludenta zic eu pentru ca, la sarcina este prezent in sange hormonul HCG.