| crina80 a întrebat:

Am facut analize de sange fetitei mele de 4 ani, 6 luni si nu au iesit foarte bune de ex. neutrofilele au iesit sub limita normala iar limfocitele peste limita normala, la fel si nr. trombocite peste limita.Intrebarea mea este daca tratamentul prelungit timp de 3 saptamani cu antibitic unasyn si cefaclor pentru o amigdalita ar fi influentat rezultatul analizelor deoarece intre ultima doza de antibiotic si analiza au trecut doar 22 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cel mai probabil e o expresie a acelei amigdalite. 3 saptamani de antibiotic inseamna ca corpul ei a luptat cu o infectie destul de serioasa, asa ca mai dureaza putin pana se normalizeaza totul.
Care au fost valorile? Sunt putin peste limita sau mult peste?
Daca sunt mult peste, inseamna ca infectia nu a raspuns la tratament, sau exista alta infectie.
Eu zic, totusi, ca sunt putin peste ca un rezultat al infectiei. Daca e asa, o sa se normalizeze destul de repede.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analizele sugereaza o infectie tratata sau cronicizata. Repeta-i analizele la minim 3 saptamani de la ultimul semn de boala sau de la ultima doza de tratament.