| PufulețiGratis a întrebat:

Am făcut azi o radiografie dentară ( știți cum arată), radiografia a fost pusă intr-un plic de hârtie... problema e că am introdus plicul respectiv, din greșeală lângă o sursă de căldură... pe alocuri plicul s-a lipit de radiografie. Am desfăcut " manual " happy bucățile de hârtie mari de pe radiografie, însă au mai rămas câteva mai mici care sunt greu de desfăcut astfel, oare cum aș putea rezolva problema astfel încât radiografia să nu sufere modificări?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Las-o asa si va vedea medicul dentist daca mai este utilizabila.Clinica respectiva nu iti poate trimite si pe email? De obicei daca aceasta este in asociere cu cabinetul la care mergi, va trimite automat radiografia si pe email dentistului tau.Cred ca se va rezolva oricum fara sa mai cheltui alti bani, ramai pozitiv/a.

| PufulețiGratis explică (pentru dullcat):

S-a rezolvat happy.
Am fost ieri la stomatolog și mi-a zis că radiografia e perfect ok.
Îngrijorarea mea era legată mai mult de faptul că zilele ăstea am suferit o durere groaznică de dinți ( puroi la una dintre măsele ), iar când suferi, nu prea ai chef să te plimbi... Slavă Domnului, a trecut! happy

| dullcat a răspuns (pentru PufulețiGratis):

Super atunci.Si mersi pentru funda.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea inteleg langa ce sursa de caldura l-ai fi pus? De obicei se pune in portofel sau buzunar.

| Dragobeta a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt unele destul de mari ca sa nu incapa in portofel. Din alea am si eu.
Vezi raspunsul lui CristidinBucuresti. Ma ignora, nu-l pot raporta.
Daca nu cumva, mai nou TPU permite astfel de apelative.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragobeta):

Eu le stiu pe cele de acum cativa ani. Erau putin mai mari decat un chibrit.
Dar langă ce sursa de caldura ai pus radiografia, asta nu inteleg.

| Dragobeta a răspuns (pentru darrio2007):

Aia nu inteleg nici eu.
Poate langa o soba?
Am o radiografie de mai putin de un an pusa de laborator intr-un plic dublu foii de A4. Radiografia mai mare decat gura. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragobeta):

Chiar nu tii minte unde ai pus-o?

| Dragobeta a răspuns (pentru darrio2007):

Nu eu. rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragobeta):

Scuze! Am incurcat borcanele.

| PufulețiGratis explică (pentru darrio2007):

Deasupra unor cutii de pizza luate ' la pachet ', proaspăt scoase din cuptor.
L - am poziționat aproximativ timp de 30 de secunde deasupra cutiilor de pizza, deoarece aveam mâinile super ocupate iar dimensiunea corespundea perfect ( radiografiile au dimensiunea unuei cutii de pizza happy.
Am constatat imediat greșeala comisă și am îndreptat-o, cât s-a putut.
Apropos, ieri am fost la stomatolog și a zis că radiografia e perfect ok.

| PufulețiGratis explică (pentru Dragobeta):

Îl jenează pantofii happy

| darrio2007 a răspuns (pentru PufulețiGratis):

Ma bucur.

| Simpatic a răspuns:

Modificari a suferit, pe tine te intereseaza daca partea cu radiografia/radiografiile sunt 'citibile', daca nu a fost afectata acea parte atunci asta este tot ce conteaza...desi nu cred ca nu a fost afectata partea cu filmul propriu-zisa, pentru ca s-a produs un proces de 'topire' acolo

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu poti sa suni la cabinetul unde ai facut radiografia sa-ti trimita pe mail? Ca ei le au pe calculator. Sunt unii medici care nici nu le mai scot, lucreaza doar cu ele pe calculator

| KovacsB a răspuns:

Poti cere o copie sau sa ti-o trimita pe e-mail.
Costa putin.

| Dragobeta a răspuns:

Mai bine du-o asa. Medicul va gasi o solutie. Daca nu, faci alta. Stiu cam cat de mult costa.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu te ingrijora, ldaca nu mai e buna radiografia, și esti programat pe maine sau azi la dentist, poti suna dentistul, iti ceri scuze, și ii spui dacă se poate sa te reprogrameze pe alta data, ca să ai timp sa faci alta radiografie în caz ca radiografia pe care o ai nu mai e buna