| qieiqpalz a întrebat:

Am facut flotari vreo 3 sapt si a inceput sa ma doara incheietura de la mana dreapta si m-am oprit de vreo 3 sapt dar inca tot ma doare mi se pare ca, atunci cand apas mi-e mai ascutit pot sa misc mana nu cred ca e rupta. Oare e o accidentare sau ceva?(ps nu am cazut pe mana, nu am cazut intr-un fel, nu m-am lovit sau chestii de genu)din senin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| DannyQ a răspuns:

Aici depinde de cazul fiecăruia dintre noi.Probabil că din cauzele existente este posibil să fie una sau mai multe.
1. Executarea incorecta a unei flotări.(te gândești la cantitate nu la calitate)
2.Ai început să faci prea multe dintr-o dată.
3.Nu ai o alimentație corespunzătoare.Mananca legume, fructe, carne, lactate, bea sucuri naturale făcute de tine acasă.Pe lângă asta îți mai poți lua un supliment pentru articulații și un Complex de vitamine(B)
4.Nu dormi suficient, nu ai o hidratare corespunzătoare(8 ore de somn, 2-3litrii de apa, depinde ce activități mai desfășori, ideea este să nu ajungi în pragul deshidratării.
Încă câteva sfaturi,, dacă ești fan fast-food renunță măcar 5 zile din fiecare săptămână, celelalte 2(adica weekendul) considerându-le zilele de '' '' cheat day'' încearcă sa faci tot ce ți-am spus mai sus, ia pauza 3 luni(și dacă nu poți sa te abții de la exerciții fizice) încearcă sa faci stretching în fiecare zi și o încălzire de 10 minute a articulațiilor.