| anaraffaella a întrebat:

Am făcut o ecografie tiroidiana iar rezultatele sunt
structura tiroidei oecogena, neomogena.
As vrea sa stiu ce înseamnă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu ti s-a spus ca ai noduli simpli sau cu calcefieri pe ei, nu ar trebui sa te sperii, fiindca poate fii doar un caz simplu de dereglari tiroidiene, care se pot repara in timp cu o hrana sanatoasa si adecvata, eliminand mancarea care iti induce acest inbalans tiroidian.
Daca ecografia arata noduli simpli sau noduli cu calcefieri atunci aparea o problema "mai" serioasa. (nodulii cu calcefieri sunt cei cancerosi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce n-ai întrebat medicul?

| nukeyly a răspuns:

Dereglari tiroidiene = aici ajuta maxim sarea iodata din cam tot ca mancam, in special paine, spre cancer de tiroida pe maxim inainte.