| Cristina828 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o problema si va rog din suflet sa ma ajutati poate ma voi liniști putin, ieri am fost la un medic endocrinolog cu rezultatul tsh-ulii meu in valori normale, acesta mi-a facut o ecografie tiroidiană bineinteles la cererea mea deoarece remarcasem o mica creștere in volum a acesteia, la ecografie mi-a iesit ca este neomogenă, cu o vascularizație crescută si usor mărita in volum, doctorul mi-a spus ca tiroida mea arata ori a tiroida autoimună ori a tiroida subacuta, avand in vedere faptul ca sunt foarte racita probabil sa fie chiar o gripa, am ganglionii inflamați la nivelul gâtului, sunt foarte speriata avand in vedere ca am avut o viata mai grea si mai stresanta sa nu am tiroidita autoimună, urmeaza sa fac analizele abia peste o luna, pentru a verifica apariția anticorpilor specifici bolii autoimune plus restul analizelor specifice pentru tiroida, va rog din suflet sa ma ajutati tin sa mentionez ca nu am niciun alt simptom in afara de o creștere mica in volum a glandei, bineinteles sunt si omul care cauta mult pe internet orice simptom si gasesc toate minunățiile.
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! Avand aceeasi problema, Tiroida autoimuna sau Hasimoto, iti pot spune din experienta mea ce simptime am eu.
-Fac alergii la orice, mai ales primavara
-Lesin des ( in general cand sunt stresată)
-Eu sunt in extrema opusa, sunt slaba, insa poti fii si mai plinuta, sa te poti ingrasa repede. (Ca simptom, obezitatea sau extrema opusa)
-Maini, picioare reci non stop
-Palpitatii
-Menstruatie neregulată.
-Dureri ft mari la menstruatie
-Puls crescut mereu
-Tensiune mica mereu (9 si putin)

Hasimoto este o boala care se manifesta la majoritatea femeilor, in general din cauza stresului. Hormonii tiroidieni sunt "programati"sa distrugă tiroida, iar cand tiroida nu va mai avea aceleasi funcții, toata viata vei fi nevoita sa iei cate o pastilă pe zi pentru a inlocui functia tiroidei. Eu n am ajuns inca in acest punct, dr. endocrinolog mi-a recomandat Tiroid, inainte de asta am luat timp de 3 luni seleniu. Iar pentru menstruatia neregulata, iau normens, deoarece am si dureri ft mari in acea perioada.
Nu trebuie sa te panichezi, majoritatea femeilor se confrunta cu asta. Despre celelalte boli tiroidiene chiar nu știu. De un an ma confrunt si eu cu asta si nu am fost chiar atat de interesata si de celelalte.

Seleniul este foarte bun sa il iei daca esti mai mereu stresata.

| Cristina828 explică (pentru RoxanaIoana108):

Multumesc! Pai si cum ai descoperit aceasta boala la ecografie sau la analize?

| Cristina828 explică (pentru RoxanaIoana108):

Eu nu am niciun fel de simptom dar totusi la
ecografie mi-a iesit ca glanda este putin mărita in volum neomogenă hipoecogenă si cu o vascularizatie crescută

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Cristina828):

Vascularizare crescută. Acelasi "simptom"daca il pot numi asa. La analize am descoperit acest lucru.
Dar crede-ma, mai puțin stres. Nu ai de ce sa te stresezi, nu ai de ce sa te sperii in legatura cu asta. Nu iti pune neaparat viata in pericol daca este gasita la timp. Foarte bine ca te-ai dus la endocrinolog!

| Cristina828 explică (pentru RoxanaIoana108):

Multumesc! pai si ai probleme cu tsh-ul sau este in limite normale?
oricum nu inteleg treaba cu vascularizația in general glanda este puternic vascularizata