| anonim_4396 a întrebat:

Am facut testul papa nicolau mi-a iesit o inflamatie cu LSIL iar la observatii scrie frotiu tip III, m-ar putea ajuta cineva, va rog, cu unele explicatii, medicul mi-a dat tratament cu Kioln D 10 zile iar peste 3 luni sa repet testul. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

LSIL inseamna ca medicul suspecteaza ca ceva este in neregula cu colul tau (o modificare precanceroasa) dar nu este sigur datorita unei infectii adaugate. Nu stiu ce este Kioln D, nu am auzit niciodata si nici pe net nu l-am gasit, dar presupun ca este un agent antiinfectios. El va rezolva infectia, asa ca la testul de peste 3 luni se va vedea daca leziunea este precanceroasa sau nu. Daca ea dispare in urma tratamentului, inseamna ca s-a vindecat si era strict data de infectie. Daca nu dispare, inseamna ca este o modificare precanceroasa, data probabil de HPV, virusul care provoaca cancerul de col uterin si ai nevoie de investigatii suplimentare (fenotipare HPV, colposcopie cu biopsie).

Abh
| Abh a răspuns:

Fa tratamentul indicat, repeta citologicul si du-te cu rezultatul la un ginecolog dintr-un centru universitar. Frotiu tip III nu prea e in regula.

| Zenithf a răspuns:

Se pare ca ai o leziune la nivelul colului uterin (LSIL = leziune scuamoasa intraepiteliala de nivel scazut) inflamata, frotiu este secretia vaginala continand celule epiteliale de pe colul uterin, frotiu tip III contine celule anormale, in cazul tau inflamate din cauza infectiei. Medicamentul Kioln D este un antibiotic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

LSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad redus;
Frotiu clasa III - Citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect)