Întrebare recomandată | justgabriela a întrebat:

Am fost la ginecolog, si in urma consultarii, medicul mi-a spus ca am o cervicita. Eu am urmat tratament cu ovule pentru aceasta afectiune dar vad ca nu si-a facut efectul. Oricum, am intrebat-o pe doctorita daca e mare si a zis ca e destul de mare si ca se vindeca ff greu in general o astfel de afectiune. Mi-a recomandat sa fac un Papa Nicolau, si atat, nu mi-a prescris tratament
Ati mai patit asa ceva? Ce pot face intre timp? Ceva remedii naturiste incercate? Pentru ce anume mi-a spus sa fac testul Papa Nicolau? Ma sperie putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cervicita este o leziune care se vindeca foarte greu si care netratata poate duce la aparitia cancerului de col uterin. Ti-a dat sa faci testul Papanicolaou, fiindca orice femeie il face o data pe an sau de doua ori (in functie de ce risc de cancer de col are). Tu, avand o cervicita cronica, ai risc crescut care se va mentine multi ani de zile, chiar dupa vindecarea inflamatiei. daca mai ai si vreum alt factor de risc (infectie HPV, viata sexuala inceputa inainte de 17 ani si jumatate, alte infectii genitale), riscul creste foarte foarte mult si probabilitatea de a face leziuni precanceroase si apoi canceroase de col uterin e foarte foarte mare.
Eu as face 3-4 fenotipari HPV (e adevarat ca sunt scumpe, dar merita, iar daca una iese pozitiva, nu mai faci altele) ca sa afliu daca ai aceasta infectie care determina cancer (aceasta fiind o posibilitate a lipsei de vindecare a cervicitei). daca 4 teste iti ies negative, as merge la un ginecolog la Bucuresti sau intr-un alt centru universitar mare si as face o biopsie de col uterin controlata colposcopic pentru a ma asigura ca lucrurile nu sunt mai grave decat par. Asadar, succes si nu amana aceste masuri, fiindca cancerul de col evolueaza repede si risti sa pierzi acel moment cand te-ai putea opera si vindeca.

| powergirl a răspuns:

Testul papanicolau iti arata daca ai sau nu cancer de col uterin si a zis sa faci asta sa nu ai asa ceva faci testul ducvi rezultatele napoi la doctorita si in functie de asta scrie tratament iar. nu te speria nu oricine face cancer nu te speria

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU ţi-a prescris alt tratament ( temporar ) până când faci testul Papanicolau - test recomandat pentru a identifica eventuala cauză a cervicitei ( tipul microbului/infecţiei, eventuale modificări ale florei cervicale/vaginale, etc. ).

Vezi mai multe detalii despre testul Papanicolau la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......logic_1029

Este PREFERABIL să faci acest test cât mai CURÂND!

De asemenea, poţi studia diverse informaţii despre cervicită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......e-col_1092

http://www.contraboli.ro/......tratament/

http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=19&tabid=143

N-ai precizat dacă, INIŢIAL, ai făcut un test de secreţie vaginală ( "lamela", asta înainte de a primi tratamentul cu ovule )...
Şi, nici dacă ţi-a făcut o ecografie vaginală.

Aceste investigaţii ar fi fost NECESARE la consultaţia iniţială!

Oricum, îţi recomand să faci cât mai curând testul Papanicolau pentru a primi cât mai repede un tratament adecvat!

Toate cele bune şi multă sănătate.