| justgabriela a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine sa interpretez urmatorul rezultat la testul Papa Nicolau?
Diagnostic Clinic: CERVICITA
Piesa expediata: frotiu cervico-vaginal
Diagnostic citopatologic: Satisfacator si NILM( bifate)
Descriere: Celule epiteliale scumoase superficiale si intermediare,celule endocervicale,exudat inflamator cu PMN-uri,frecvente hematii, flora cocoida.
CD: Aspect inflamator
Flora cocoida.

Doctorul mi-a zis ca e un rezultat f bun si ca aceasta cervicita e ok, sa o las asa si sa mai vin la alt test peste 6 luni.
Pe mine ma intereseaza daca este ceva grav in acea descriere. Cine se pricepe, va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie severa si nu ai leziuni precanceroasea. Nu cred ca poti lasa cervicita asta in pace 6 luni, fiindca va evolua. Eu zic sa mergi si la alt ginecolog, sa te internezi eventual pentru tratament perfuzabil, sa nu te lasi pana nu te vindeci complet. daca cumva esti activa sexual, ia o pauza scurta de 4-5 luni pana te vindeci bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testul este OK şi NU este nimic grav în acel rezultat!

Este vorba de un frontiu NORMAL : NILM = frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne - vezi detalii la linkul :
http://www.unica.ro/......10532.html

http://www.contraboli.ro/......panicolau/

"NILM (frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne) - dacă acest rezultat este bifat înseamnă că nu există anomalii ale celulelor colului uterin (care apar în leziunile premaligne sau maligne).

Sursa: Cum se interpretează rezultatele testului Papanicolau | Unica.ro http://www.unica.ro/......10532.html

Singura "problemă" RĂMÂNE acea cervicită şi o infecţie cu Chlamydia trachomatis - care, probabil că a generat acea cervicită!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/analize/antigen-chlamydia_460

Flora cocoidă indică o infecţie cu Chlamydia trachomatis.

Iar exudatul inflamator cu PMN-uri ( celule polimorfonucleare ) indică cervicita.

Deci, per ansamblu, rezultatul este BUN - dar, TREBUIE să mai continui tratamentul pentru cervicită şi infecţia cu Chlamydia!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| justgabriela explică (pentru bursuc001):

Doctorul nu mi-a dat absolut nici un tratament. Daca ma duc cu acest rezultat la alt doctor ginecolog imi poate da el tratament?

| Azµre a răspuns (pentru justgabriela):

Sigur că da, ascultă ce a spus Bursuc.

| bursuc001 a răspuns (pentru justgabriela):

DA, poate să-ţi prescrie alt tratament, dar TREBUIE să şti EXACT ce medicamente ai luat până acum ( denumire, dozaj, perioadă ), pentru ca să nu-ţi prescrie aceleaşi medicamente ( infecţia cu Chlamydia având rezistenţă la acestea ).

| Azµre a răspuns:

Dacă medicul a zis că e un rezultat foarte bun, de ce ai indoieli? vrei altă părere consultă alt medic cu aceste analize.

| justgabriela explică (pentru Azµre):

Parea putin grabita si cam zgarcita in explicatii si de aceeabig grin

| Azµre a răspuns (pentru justgabriela):

Te înțeleg perfect, dar vezi părerea altui medic. SIncer.