| Andrada0025 a întrebat:

Am facut un set de analize recomandate de endocrinolog. Amenoree secundara. In 8 luni de zile am avut menstruatie de 2 ori. Mi-au sosit rezultatele.
TSH este de 5.81 iar normalul este cuprins intre 0.53-3.59
FREE T4 este de 0.85 iar normalul este cuprins intre 0.93-1.60
Prolactina este de 4.34, iar normalul este cuprins intre 5.18-26.53
In rest toate sunt bune. 10 analize am fact.
Nu mai am rabdare pana la programare, am tot citit pe net si deja sunt ingrijorata. Ce inseamna asta? Care va fi diacnosticul? Ajutati-ma va rog din tot sufletul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-un raspuns dat in urma cu 5 luni am presupus ca este vorba de amenoree secundara si tot atunci ti-am indicat sa fii consultata de un medic endocrinolog. Ti-a luat cam mult timp sa te hotarasti insa mai bine mai tarziu decat niciodata. Principalul factor care stimuleaza productia de prolactina este estrogenul in principal cel endogen adica produs de organism, dar si cel exogen, adica introdus in organism prin medicamente, in special prin anticonceptionalele orale. Rezultatele trebuie sa le vada medicul ginecolog si acesta in colaborare cu medicul endocrinolog sa-ti realizeze profilul hormonal. Pe baza acelui profil iti va prescrie tratamentul cel mai adecvat prin folosirea de pastile atat anticonceptionale care se preteaza cel mai bine profilului tau hormonal reiesit din aceste analize cat si o medicatie pentru tratamentul tiroidei. Daca vei urma tratamentul este posibil ca intr-un interval cuprins intre 1 an si maxim 2 ani sa devii perfect functionala hormonal. Iti doresc multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o problema tiroidiana, probabil un hipotiroidism usor. Nu e ceva foarte grav si se trateaza.

| Florentina9210 a răspuns:

Diagnosticul, ti-l va comunica medicul, imediat dupa interpretarea analizelor.

| Andrada0025 explică (pentru Florentina9210):

Asta stiu si eu.
Eram doar curioasa ce ar pitea fi.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Andrada0025):

Eu zic sa astepti ce iti spune medicul. Aici pe site nu sunt specialisti.

| Davinna a răspuns:

Din cunostiintele mele ai putea avea o afectiune a glandei tiroide :hipotiroidism (glanda tiroida secreta mai putina cantitate de hormoni tiroidieni) iar aceasta poate sa-ti tulbure echilibrul hormonal al organismului. Nu e o afectiune f grava, e mai degraba un dezechilibru care poate fi restabilit cu medicamentatie.
PS:Asta e doar parerea mea. Sfatul meu ar fi sa nu te ingrijorezi! Orice problema are si o rezolvare.