| Justusee34 a întrebat:

Am făcut un test IDR.
Cu ce mai exact m-a injectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

0,1 ml PPD care realizează de obicei o papulă ischemică de 5-6 mm cu aspect de "coajă de portocală"; aceasta nu trebuie tamponată după ce s-a extras acul.
IDR corectă este confirmată de lipsa sângerării și de obținerea papulei.

mai vezi și aici:

https://lege5.ro/......todologica

| sierra1 a răspuns:

De fapt, tu sau. "un coleg"?

| Justusee34 explică (pentru sierra1):

Toată clasa etc nu vreau sa dau mai multe datali îți dai și tu seama de ce am făcut toții.

| sierra1 a răspuns (pentru Justusee34):

Dacă e cazul protejează brațul injectat și gata

| Justusee34 explică (pentru sierra1):

Cum adică "Brat infectat" IDR nu e pentru a afla dacă ești purtător sau nu eu azi făcui injecția peste 3 zile ma duc din nou sa vadă rezultatul.

| sierra1 a răspuns (pentru Justusee34):

Reciteste : Dacă e cazul protejează brațul injectat și gata

| Justusee34 explică (pentru sierra1):

După test am obs acasa ca aveam o pata de sânge foarte mica lângă locul unde mi-a făcut injecția, mie și unei colege. Nu are nimic nu?

| sierra1 a răspuns (pentru Justusee34):

Medicul ți-a zis să revii pentru "interpretare"?

| Justusee34 explică (pentru sierra1):

Da azi o făcură și vineri ne ducem din nou.

| sierra1 a răspuns (pentru Justusee34):

"aveam o pata de sânge...Nu are nimic nu?"

vineri intrebi ACOLO!

| Legion7X a răspuns:

Cu o soluție să vadă dacă ai tuberculoză.