| oOoBeatriceee a întrebat:

Am febra de 3 zile in continu. Nu stiu ce sa fac. Tot scade si creste... am ajuns sa am si 39, 7. Ma doare gatu si am o tuse groaznica. Aveti ceva remedii naturiste pentru scaderea febrei definitiva? Medicamente am tot luat la anumite intervaluri de timp, si Ibalgin si Eferalgan si Panadol. Am luat si amoxicilina dar ea deja nu-si mai face efectul la cata amoxicilana am luat de cand ma stiu. Mentionez ca am 18 ani si sunt o fire foarte slaba si o fire sensibila, racesc una doua. Astept raspunsurile voastre. Multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa ajungi la medic in viitorul apropiat, cu atat mai mult cu cat tratamentele luate nu dau rezultate. O stare febrila poate avea si alte cauze non-infectioase. http://www.i-medic.ro/primul-ajutor/primul-ajutor-cazul-febrei-la-adulti

| BiuL a răspuns:

O febra de 37-38 de grade treaca mearga, o tratezi acasa dar tu ai febra de aproape 40 de grade de 3 zile si nu te-ai gandit sa mergi la medic? In cel mai bun caz ai gripa, dar poate fi orice fel de infectie grava. Eu cand am avut apendicita am facut febra marewinking Du-te la urgenta. Pe viitor sa stii ca antibioticele nu se iau dupa ureche si mai ales cu antibiotice nu tratezi raceala sau ce banuiesc ca ai crezut tu ca ai...