| asdaf a întrebat:

Imi puteti da si mie niste remedii naturiste pentru tuse?
iau medicamente insa am o tuse groaznica si ma innebuneste.
multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Clasicul sirop de ceapa; o ceapa mare taiata marunt, la cana de apa; o lasi fiarba pana scade la jumate.Intre 3 si 5 linguri pe zi.
Am gasit o formula de ceai care a dat rezultate pentru cine am facut-o.
Am copt o ceapa pe ochilul de aragaz.Am pus-o in ibricul de ceai, a pus 2 nuci sparte,( in special pielita dintre mieji, 2-3 frunze de patlagina.O cana de apa si lasi sa fiarba 2 minute. Putina miere si o felie de lamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Amesteca putina miere cu sucul unei lamai. De fiecare data cand tusesti, ia cate o lingurita din tratamentul natural si incearca sa nu bei nimic si sa nu mananci timp de 20 de minute. Mierea isi va face efectul si va igieniza caile respiratorii, iar vitamina C din lamaie te va revigora.
Cu placere, sa te faci bine!
Te pup!