| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diacnosticat cu staphylococcus aureus si enterococcus!
Cat de grav ii? se scapa usor de ele? le-am contactat prin contact sexual sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La categoria Sanatate, poti gasi raspunsul unui medic.Mult noroc.

| H0p3r a răspuns:

Staphylococcus aureus este o bacterie patogenă din genul Staphylococcus, care poate produce infecții supurative sau septicemii la om și animale. Formele de manifestare ale acestor infecții sunt variate: impetigo, piodermite, stafilodermii, pneumonie stafilococică, Sindromul SSS. Se deosebește de alte specii ale genului prin faptul că este coagulazo-pozitiv.

Enterococcus este un gen de bacterii lactice din încrengătura Firmicutes. Enterococi sunt coci care apar de multe ori în perechi ( diplococi ) sau lanțuri scurte, și sunt greu de deosebit de streptococi pe caracteristicile fizice singur.

| mistallee a răspuns:

În principiu nu este într-atît de grav pe cît sună)
enterococcus, spre ex face parte din microflora oricărui individ, doar că în unele condiţii îţi pot face probleme. Fii mai atent cu stafilococul, e mai periculos.
În legătură cu scăpatu, va trebui să urmezi antibiotice (la indicaţia medicului tău), da ce ţine de contact sexual - nu.
Succes!