| anonim_4396 a întrebat:

Am fost diagnosticata cu hipertrofia miocardului, ventricol sting. Medicul nu mi-a explicat prea multe. Mentionez ca deseori am dureri de inima. E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Revin cu mai multe detalii. Hipetrofia de perete ventricular stang apare in hipertensiunea arteriala si in malformatiile aortei si valvelor aortice, deoarece ventricolul trebuie sa invinga presiunea mare care se opune la propulsarea sangelui.
In principiu e grav fara sa fie mortal, fiindca un ventricol cu perete gros are nevoie de mult oxigen si poate sa sufere leziuni ischemice (de tip infarct) mai usor decat un ventricul normal. O hipetrofie minima nu pune probleme, dar trebuie incetinita din evolutie. Asta se face tratand cauza.
Dar, ATENTIE! semne de hipetrofie ventriculara pot aparea pe electrocardiograma, dar la un pacient tanar, caruia nu i se gaseste o cauza evidenta, trebuie sa i se faca ecografie cardiaca, eventual cu studii de cinetica a peretelui cardiac.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cati ani ai, ai hipertensiune, vreo malformatie cardiaca, ai facut ecografie de cord?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice boala /diagnostic are un strop de gravitatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca e un strop nu e nimic care sa te ingrijoreze. daca doctorul nu e ingrijorat nu ai dc. sau du-te pentru a fi mai sg sa mai faci undevahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite
A mai fost diagnosticat cineva asa
citeste raspunsul brigaelei.
http://www.tpu.ro/......eu-te-rog/

| kjbh13 a răspuns:

Daca nu esti sanatos totul e ..grav...roagate lui Dumnezeu