| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am aflat ca am o tumoare benigna pe creier de aproximatim 1x1cm. Am inteles ca nu e ceva grav,dar din cauza ei am tensiunea arteriala marita,deseori tahicardii,dureri de cap,stare de ameteala. In fine, ar putea sa-mi spuna cineva mai multe despre asta? Si sa-mi spuna daca e necesara interventia chirurgicala. Tin sa mentionez ca 4 ani in urma la RMN au spus ca e posibil sa am o tumoare la creier, dar pana la urma medicul de familie a negat si uite ca ieri la RMN aceasta tumoare avea contururi clare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Felys a răspuns:

Cu RMN-ul facut mergi la un medic neurochirurg,medicul de familie habar nu are ce trebuie facut,orice tumoare este periculoasa, daca nu era nu aveai probleme, nici nu ai fi facut RMN, in general tumorile ori se resorb ori cresc, la tine se pare ca a inaintat si asta nu e bine