| kriss01 a întrebat:

Am fost diagnosticata si eu cu psoriazis vulgar in urma cu o luna si as vrea sa stiu daca pot folosi vopsea de par. La nivelul scalpului am acele bucati de piele uscata si rosie. Mi-am mai vopsit parul si inainte dar acum nu stiu cat de bine/rau imi face. Vreau sa stiu daca e normal sa simt usturime sau mancarime in timp ce imi aplic vopseaua daca am acele irititaii ale scalpului. Ce ma sfatuiti? Va multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Un consult al unui medic derma­tolog te va ajuta să afli care este starea de sănătate a scalpului şi cum poate influenţa acesta şi sănă­tatea părului. ielea scalpului este cea mai sensibilă, prin urmare are nevoie de o atenţie specială. Citeşte acest articol despre sănătatea scalpului, iar ceea ce trebuie să ştii este că dacă ai o afecţiune a pielii nu este deloc indicat să începi cu vopseluri chimice sau pe bază de alcool. http://www.supermamici.ro/un-scalp-sanatos-un-par-sanatos/

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa simti usturime nici cind esti sanatoasa. Mai bine renunta cel putin un timp. Chiar si dupa ce te vindeci. Doar nu vrei sa ramii cheala si cu rani.