| anonim_4396 a întrebat:

Am fost in echipa de baschet a scolii si am avut un mic accident la antrenamente! Mi-a pocnit glezna si m-a durut o zi intreaga, abia mergeam(am avut nevoie de carja) si imi era teama sa merg la medic! Dupa 2 zile mi-a trecut dar a ramas umflat piciorul in zona gleznei si e umflat si acum dupa o luna de la accident! Vi s-a intamplat si voua ceva de genu? E normal sa ramana umflat asa mult timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nuuu a răspuns:

Cel mai probabil ai avut o entrosa de gradul 1 sau poate 2.Important era sa te duci atunci la medic pentru ca iti scotea sangele care s-a acumulat acolo si nu il lasa sa se coaguleze(vorbesc din proprie experienta, am avut o entorsa de gradul 3)! Acum probabil ca daca este umflat cat de cat si te incomodeaza la mers ar trebui sa te duci ca poate iti face o mica incizie sa iti scoata cheagurile formate(nu simti nimic dureaza 10 minute). Daca nu vrei sa te duci la medic foloseste lioton gel, e foarte bun pentru circulatia sangelui. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, te ajut cu placere.

9 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu e normal, dar daca nu mergi la medic n-ai ce sa faci. Lasa-l asa.

| zeenath a răspuns:

Probabil ai facut o entorsa sa speram ca nu luxatie! Duap accident trebuia sa stai imobilizata la pat vreop 3 zile sa nu iti fortezi piciorul >cum este mobilitatea piciorului in momentul de fata? Miscarile de rotatie ale labei picioului sunt limitate sau nu? Ei bine, tinand cont ca trecut atat vreme, foloseste fasa elastica cand stai in picioare! Ar fi preferabile cele cu efect racoritor! Foloseste local un unguent antiinflamator care sa contina Ibuprofen, sau diclofenac, sau Indometacin. Foloseste unguientul de 2-3 ori pe zi, plus local comprese reci! Ar fi indeal sa folosesti auxiliar si ceva unguiente tonifiante pentru vasele sangvine cu continut de flavonoide, cum ar fi cele de extract de castan, lavanda, salvie.Lioton-ul este bun pentru picioare obosite si este un vasodilatator pe baza de heparina.

| Roby67 a răspuns:

Raspund numai la intrebarea "Vi s-a intamplat si voua ceva de genu?"
Am 15 ani de cand am avut un accident la glezna, si mai este umflat (putin), si ma doare, din cand in cand. Nici eu nu am fost la medic.
Invata din greselile care le-au facut altii.

| Gospell a răspuns:

Trebuie sa faci doar un singur lucru : Du-te la medicul ortoped.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Iti spun ceva du-te la medic ca se poate agrava

| Alien a răspuns:

Sa strans lichid acolo, trebuie sa faci OPERATIE!

| Alina_9354 a răspuns:

Imi pot misca laba piciorului dar cateodata cand ma intind simt o dureresad am pus si comprese cu apa rece, am dat si cu unguent timp de o saptamana, am stat la pat o zi si asta mi-a mai desumflat glezna da tot nu e ca inaintesad Nu a fost luxatie ca dupa accident m-am ridicat singura si am mers, nu ma durea deloc, credeam ca doar mi s-a parut ca a pocnit, abia seara dupa cateva ore bune a inceput sa ma doara si sa se umfle...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am facut baschet dar nu am patit vreun accident...mai bine consulti un medictongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu practic karate si stiu multe despre medicina, dar acest caz ma depaseste cred ca ar fi bine sa te duci la un medic