| vladutz0111 a întrebat:

Am fost la mare si am stat destul de mult la soare si m-am facut foarte rosu in zona umerilor.In primele zile s-a dus un strat de piele si apoi au inceput sa usture sa se inroseasca din nou si toate piele din zona respectiva s-a facut ca o crusta! Ce ar putea sa fie asta si ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Arsura solara este profunda( razele solare au ars straturi mai profunde ale epidermei). Foloseste pentru zona foarte arsa lotiune"spray pentru calmarea arsurilor solare"( contine extract de galbenele,sulfina, coada soricelului), o crema de galbenele sau orice alta lotiune/crema pentru arsuri solare pe care o gasesti in farmacii cu efect epitelizant si cicatrizant.

3 răspunsuri:
| agent003 a răspuns:

Pune pe arsuri smantana, asta ajuta

| TheExpert01 a răspuns:

Mergi la un medic AI STAT PREA MULT LA SOARE si creka razele solare tiau intrat in piele si se infecteaza funda?

| happyendings a răspuns:

Da-te cu galbenele din 3 in 3 ore pana iti trece.Si incearca sa faci bai reci, sa pui comprese recihappy