| alexRE a întrebat:

Cancer de piele? Acum vreo 3 saptamani am observat pe nara dreapta o ridicatura rosiatica ca un cos.Am incercat sa o sparg, a iesit initial un lichid transparent, apoi dupa ce am strans si mai tare de nenumarate ori a sangerat putin. Ca sa "imbunatatesc" si mai bine lucrurile am aplicat timp de vreo 2-3 zle alcool in zona respectiva. Evident mai rau am facut, s-a format o crusta care mi-a lasat o pata urata in zona respectiva dupa ce s-a decojit, ridicatura ramanand tot acolo neschimbata.
Au trecut 3 saptamani de atunci, aparent nu s-a schimbat in forma in acest timp.
Ridicatura are suprafta neteda si abia poate fi simtita la atingere.

Aceasta este o poza cu zona afectata facuta de mine azi.
http://postimg.org/image/64hqrs9uj/

Cand luminez cu o lanterna prin piele se poate observa ca ridicatura este formata din mai multe structuri mai mici rotunde (diagrama din poza), acestea fiind inconjurate de ceea ce cred eu ca sunt mici vase de sange.
Nu pot sa inteleg cum as putea avea o asemenea problema...
nu stau vara in soare, n-am fost niciodata la mare ca sa zic ca am stat sa ma bronzez, sunt brunet si inchis la ten, am ochii caprui si 22 de ani...
Imi este foarte frica sa nu fie vreo forma de cancer de piele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Du-te la un dermatolog. Exista o varietate imensa de afectiuni de piele, practic poti sa ai orice, daca este un cancer cu cat este depistat mai repede cu atat sansele de vindecare sunt mai mari.