| neluschi a întrebat:

Am fost la plaja si m-am cam ars. Sunt cu tenul alb si indiferent ce fac tot ma ard. Stau sub umbrela, ma dau cu crema de protectie factor 50, nu stau chiar la orele amiezii si degeaba. Am crema de dupa plaja, insa pe laba piciorului sunt rosie rau si ma ustura. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Arsura nu dispare dinte o data

| alina2k18 a răspuns:

Ai aplicat protectia solara la 2 ore si cantitate corecta -adica 30ml tot corpul-?
Evident protectia solara se aplica din casa si iesit dupa aproximativ 20minute afara, daca o aplici pe plaja e clara treabawinking
Avand tenul alb care se arde usor nu prea ai voie sa stai la plaja intre orele 10-16.
Ori stai sub umbrela fireste dar iti iei un caftan alb pe tine.
Pe piciorus pune gel de aloe vera -dupa dus- daca ai sau o crema reparatoare.
Ziua protectie solara ca altfel ramai cu urma urata si e pacat.