| andreeaalexandra16 a întrebat:

Bună de ceva timp lung am o problema la mana de la o căzătură si mai devreme mă durerea si mama m-a dat cu o crema rosie care ustura si i-am zis sa nu ma ustura m-am spălat cu apa pe mâna la inchietura si la glezna piciorului dar tot e rosie pielea parca e arsa am dat cu cremă de galbenele am pus gheata si tot nu îmi trece mă ustura e rosie pielea parca s-a ars ce sa fac stie cineva?!

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Spala zona cu problema cu un sapun cu pH neutru, preferabil de plante, apoi clateste cu apa din abundenta. Aplica pe zona cu problema ulei de masline prin tamponare si lasa sa se absoarba, fara sa pansezi cu nimic. El va calma zona si va crea o bariera protectoare in timp ce pielea se va regenera. Toate cremele se testeaza inainte de aplicare pe o zona mica de piele fiindca poti fi alergic la vreuna din ingredientele cremei si intri in soc anafilactic si esti pierdut. Nu te mai juca cu santatea ta! Testeaza: Voltadol, Voltaren, Diclofenac inainte pe o portiune mica de piele, apoi poti aplica dupa ce pielea s-a refacut complet si daca continua durerea de la acea cazatura. Pana nu dispare iritatia si pielea nu-i complet refacuta, ai rabdare fiindca viata inseamna si asteptare in speranta si credinta! Numai bine!

| andreeaalexandra16 explică (pentru Caro34):

Multumesc pentru sfat am dat cu crema mentionate de dvs alta data dar nu am părut asa si stiu ca ori ce lucru trebuie testat multa lume ia recomandat mamei crema asta si mamaia mai da cu ea dar nu am crezut că voi pati asta am mai încercat si lapte de dupa epilat a mai calmat pilea nu mai e rosie mă mai ustura Putin dar am dat cu ulei de măsline cum ati spus dvs si momentan las asa pana mâine sa nu încarc pilea mă spăl cu apa din abundentă si cred ca va trece multumesc mult încă o data o seară bună

4 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Buna Andreea/Alexandra! Tocmai de aceea nu este o idee buna sa iei medicamente sau sa aplici difrerite creme pe piele fara sa intrebi inainte un medic. Nu este deloc in regula sa faci lucrurile astea pentru ca asa ai auzit de la altii (aici ma refer la ceea ce a facut mama ta), pentru ca nu stii cat de corecta este informatia si daca se va aplica in cazul tau, valabil si pentru medicamente si pentru orice alta solutie. Nu era cazul sa-ti dea cu vreo crema, cred ca era suficienta gheata momentan, pana cand afla mai multe detalii si/sau solutii de la un medic. Tot ceea ce am spus pana acum se aplica in general, nu neaparat la crema respectiva. In momentul de fata nu cred ca este asa grav ca ti-a dat cu acea crema (despre care nu am mai auzit, cel putin eu), deci cred ca ai putea continua sa folosesti gheata, crema de galbenele si probabil un unguent, dar intreaba intai la farmacie. Poate iti va trece de la sine, doar ai rabdare, iar daca nu se intampla, poti sa o rogi pe mama ta sa se duca pana la farmacie si sa intrebe cam ce ar putea sa faca, sau sa il sune pe medicul de familie. Numai bine, imi pare rau ca nu am putut sa fac mai mult pentru a te ajuta. :")

| andreeaalexandra16 explică (pentru P4rAd0x):

Este ok sigur îmi va trece cuva multumesc mult ori cum pentru părere si comentariul

| P4rAd0x a răspuns (pentru andreeaalexandra16):

Sigur ca da. Nu ai pentru ce. happy