| ViolentDiva a întrebat:

Am fost la un control pentru un chist ovarian pe stanga, chistul nu a reactionat la tratament si facand o ecografie mai amanuntita s`au observat pe ovarul drept mici formatiuni transonice parca asa se numeau si a zis ca nu e sigura dar se poate sa fie un ovar nefunctional, ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Formatiunile transsonice sunt microchistice, adica ovarul e transformat in multe chsturi mici. Probabil ai sindrom de ovar polichistic. Ar trebui sa te vada un endocrinolog si posibil un medic pe boli de nutritie si metabolism.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti mai faci analizele si alti doctori... i-au descoperit mamei mele acum 3 ani chist ovarian si era sa moara a stat in coma 3 zile si sunt bucuros ca traieste dar macar de era bolnava, dupa 6 luni s-a dus la alt doctor sa o opereze dar ea nu avea nimic

| i.love.me a răspuns:

Adica un ovar care nu produce ovulatiahappy

| ViolentDiva explică:

Deja sunt programata la Institutul Parhon, dar se poate din cauza asta sa fiu mai grasuta?