| Aηηy a întrebat:

Buna kiss.
pun intrebarea asta fetelor. Ati fost operate de chist ovarian? La ce varsta?
eu am avut un chist gigant pe ovar si am fost operata acum o luna. E foarte grea recuperarea si ma doare operatia foarte tare. Chistul era foarte mare si din aceasta cauza mai am 3 taieturi in interior, o taietura la un muschi si inca 2. Mentionez ca am 16 ani. Doctorul mi-a spus ca am si celalalt ovar polichistic si sunt niste chistulete dar mici. Dr. enodcrinolog mi-a recomandat un tratament cu anticonceptionale.
Intrebarile sunt : credeti ca vor disparea chisturile mai mici? Cam cat timp ati stat acasa, fara sa mergeti la scoala sau serivici dupa operatie? Poate sa mai apaar vreun chist la ovarul stang, unde m-am operat. dau fundita kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Pentru dureri, poti sa mai iei din cand in cand cate o tableta de Algocalmin.Fa tratamentul cu anticonceptionale pe care ti-l va indica medicul, chistuletele se vor resorbi, dureaza insa luni de zile si trebuie sa fi foarte constiincioasa cu tabletele, nu este permis sa uiti sa le iei. Dupa externare, te poti reintorce la scoala in maxim 1-2 saptamani, cu interdictia de a face educatie fizica.Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chisturile ovariene se opereaza numai daca dau complicatii. Eu am avut unul de 7 cm care a disparut in 6 luni cu anticonceptionale. Si avea si alte chisturi, mai mici sau mai mari, care au disparut dupa anticonceptionale. Din pacate, au recidivat la intreruperea tratamentului si ma lupt cu ele de 5 ani deja.

| Aηηy explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri kisskiss. Sanatate!

| Andreea_5591 a răspuns:

Unde te-a operat?

| Dora79 a răspuns:

Din pacate, tratamentele cu AC sunt eficiente doar pentru moment. In strainatate, eu am primit un tratament si dieta la fel ca cei care sufera de diabet de gradul 2, avand in vedere ca de obicei chisturile sunt doar rezultatele a unei boli a tulburarii metabolismului. Se poate controla cu dieta, tratament medical si sport. Deci nu chistul trebuie vindecat ci radacina de unde se trage. Un medic endocrinolog trebuie sa va trimita la control de sange+ trebuie consultatie si cu medicul ginecolog.