| anonim_4396 a întrebat:

Am fost muscat de buza de jos de o vaduva neagra.Era pe un strugure in vie, deci nu in casa ca altfel il spalam si cum am pus gura ...hat si ea de buza. E dureroasa muscatura rau de tot dar mai mult mi-a fost teama sa nu se lase cu urmari cum vedeam pe la tv. M-am incapatinat si nu m-am dus nicaieri stind cu buza umflata vreo 4 zile.Acum si-a revenit dar locul ala il simt caci a ramas carnea tare cit de marimea unei pastile. Oare va trece de tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul muscaturilor de paianjen inclusiv vaduva neagra acetaminophen sau ibuprophen.
In ultimii ani acesti paianjeni au inceput sa fie din ce in ce mai intalniti in Dobrogea.
Plaga se spala cu apa si sapun in abundenta, iar cuburile de gheata impiedica formarea umflaturilor si infectiilor.
Muscatura vaduvei negre este intensa abia dupa opt ore, zona se inflameaza local si se inroseste, dureri de cap, ameteli, tulburari de vedere, febra spasme musculare, tulburari de ritm cardiac.

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca e bine sa mergi la un medic sa vada despre ce e vorba. Harciog imi pare rau de acest ghinion al tau, daca era altfel de "vaduva" situatia se schimba radical.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

O sa mori.

| Mefisto23 a răspuns:

Daca era vaduva neagra, nu mai apucai sa ne spui pe TPU! A fost vreun paienjenel speriat. Ar trebui sa te testezi pentru alergii la insecte.

| Mefisto23 a răspuns:

Bine "ma" harciog scuza-ma ca m-am bagat.

| Brotacelu a răspuns:

Atunci fa ce vrei daca nici de Alina nu asculti, a scris bine ce a scris si nici multumesc nu spui... o mai si critici.

| r8driver a răspuns:

Nu ati este somn?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai Cata.Intreaba omul serios si tu o dai de-aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca era vaduva neagra. Altfel, rana ta va trece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mefisto 23 ma crezi venit cu pluta si inecat la mal? Iti pot spune ca era si femela.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alinna te cred si pe tine si stiam chestiile alea pe care ai binevoit sa mi le spui dar trebuiesa-ti spun ca m-a mai muscat odata cind eram copil una si tot nu m-am dus nicaieri si tot nu s-a lasat cu ameteli, dureri de cap, spasme sau alte urmari decit ca am stat cu dosul minii umflat citeva zile... Ce m-a mirat mai mult este ca stiam ca traiesc undeva in sud prin Dobrogea si nu pe coclaurile din nord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brotacelule, unde ai vazut ca o critic? ConstantaProca, vaduvele de acolo erau numai cu spirtoasele si tutunul de calitate si n-aveam chef sa ma convertesc la altfel de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ca esti antidotul vaduvelor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si pe mine m-a muscat una. da era vaduva de vreo 10 luni.si era neagra. dar spasmele musculare le-am avut amandoi cateva secunde.si atunci m-a muscat si a tipat un pic.de ce a tipat tot ea?