| anonim_4396 a întrebat:

Am fost muscat de o insecta [albina, viespe, nu stiu ce era], de pleoapa.
Mi s-a umflat foarte tare, nu pot deschide ochiul, iar pleoapa "s-a infasurat", acoperindu-mi pupila. Daca ma stradui pot deschide putin ochiul, dar nu il pot tine deschis.
Am pus si otet dupa muscatura si tin o compresa rece pe pupila.

Ce ar trebui sa fac? Am vorbit cu un doctor prin telefon si mi-a spus (in termeni cat sa inteleg eu) ca, daca sufeream o alergie puteam sa raman fara aer. [soc anafilatic cred ca se numeste procedeeul]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoOoLLa a răspuns:

Salut,pune un compres cu apa rece[gheata] tine-l usor acolo, nu te mai forta sa il deschizi ii faci mult mai rau, in cateva zile ti se v-a dezumfla daca nu este grav.
P.S: Frate sfatu meu e sa nu mai pui otet, e ca si cum ai pune sare la rana...gandeste-te ca e ochi nu deget
Ti-am zis tine compres de ghiata+iti recomand sa te duci la un doctor iti va zice daca e grav sau nu si iti va recomanda un unguent.
Multa bafta si insanatosire grabnicawinking

2 răspunsuri:
| OhGodWhy a răspuns:

Du-te mah la doctor si te ajuta
Nu-ti fie frica vrei sa ramai fara ochi
Du-te!

| alexxis0712 a răspuns:

Da-te cu sare