| madalinutamaria a întrebat:

Am fost muscata de un caine azi. Muscatura nu prea cred ca e adanca pt ca nu m-a prea durut. Dar sunt in sfantu gheorghe-delta- si aici nu au vaccinuri antirabic. In Tulcea ajung abea peste 5 zile. E deja prea tarziu? Daca fac prima injectie la un spital, urmatoarele le pot face la altul? Si cam cate voi face daca nu am mai facut pana acum pentru ca nu am mai fost muscata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa te vaccinezi in maximum 24 de ore. Se fac 5 astfel de vaccinuri la interval recomandate de doctor (de obicei ultima la 14 zile). In caz ca ai mai facut in ultimii 5 ani, in functie de vechime se fac doar 1-2 injectii. Dupa muscatura daca ajungi sa ai simptome sa te diagnosticheze, e cam tarziu. Daca cainele este cunoscut si nu moare in 10 zile, probabil este sanatos. Daca a fost un maidanez, faci obligatoriu. Poate duce la deces, iar dupa ce apar simptomele, chiar daca se recupereaza, raman sechele.

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Mergi la spital pentru n vaccin