| Pissi_5873 a întrebat:

Am fost sambata la Laguna Albastra. si de la soare m`am cam ars. putin mai mult`. mi s`au facut basici cu apa. multe, pe spate, umeri, abdomen si piept`straight face

ce ar trebui sa fac sa`mi treaca mai repede`:-s?

aa si inca ceva.:-s.

mi se ia pielea si de pe fata`thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Arsurile de gradul II sunt leziuni profunde si mai dureroase decat arsura de gradul I unde nu exista decat eritem( roseata). Acestea necesita un timp mai indelungat pentru vindecare, ca si un tratament complex. Aplica comprese reci pe zonele afectate,
-Fa frecvent dusuri cat mai reci,
- aplica local lotiuni calmante, pe baza de aloe vera,
- cremele sau lotiunile continand hidrocortizon au, de asemenea, rolul de a calma durerea si de a scadea gradul edemului. De retinut ca nu este indicata folosirea unor astfel de creme, fara recomandarea medicului,.

| Ram_6376 a răspuns:

Nu mai ai ce sa faci acum decat sa te hidratezi... Da-te cu un lapte de corp sau o crema ff grasa... Sa inteleg ca nu te mai mananca pielea, nu?

| delevadova a răspuns:

Singurul remediu care da rezultate vizibile este sa te dai pe zonele arse cu un iaurt natural